Cep telefonları artık toplu taşımada bilet gibi kullanılabilecek, turnike sıraları son bulacak.

Toplu Taşımada Cep Telefonu Dönemi

Avrupa Birliği’nden 4 milyon avro Ar-Ge desteği alınarak Türk mühendislerce geliştirilen akıllı erişim altyapı projesi Elektronik Biletleme Sistemi Projesi (ETS) ile cep telefonları artık toplu taşımada bilet gibi kullanılabilecek, turnike sıraları son bulacak.

Türk mühendislerce geliştirilen ve toplu taşımada turnike sistemini ortadan kaldıracak ETS, Yıldız Teknopark Kampüsü’nde düzenlenen medya toplantısı ve kaptan demo uygulaması ile tanıtıldı.

Toplantıda proje ile ilgili bilgi veren Elektronet AŞ Yönetim Heyeti Başkanı Mehmet Kaptana, Elektronet'in, yerli ve ulusal ATM’den toplu taşıma biletleme ve elektronik ücret tahsilat (EÜTS) sistemlerine kadar değişik sektörler için çeşitli ürünleri tasarlamış ve üretmiş bir teknoloji firması olduğunu belirterek, "Sahip olduğumuz Ar-Ge kültürümüzü daha da geliştirebilmemiz için beynelmilel iş birliklerine açık olmamız gerektiğini anladık. Bu hedefimizi gerçilave ediştirebilmemiz için Avrupa Birliği’nin milli Ar-Ge fonu olan EUREKA altında yer alan ITEA3 kümesine katıldık. Projemiz 4 milyon avro Ar-Ge desteği ve TÜBİTAK ile ITEA’nın onayını aldı. 2015 seneninde başladığımız ETS, Elektronet’in konsorsiyum öncülüğünde Romanya, Güney Kore, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den 8 firma olarak uygulamaktayız." dedi.

"AVRUPA’NIN TAMAMINDA UYGULANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Pilot uygulamaya geçilmesinin önünde bir mani kalmadığını ifade eden Kaptana, 2015 seneninde başlayan ve 2018 senesi nihayetinde bitirecek projenin geçiş kontrol, elektronik ücret tahsilat sistemi, yüz tanıma sistemi, büyük data yönetimi gibi ana unsurlarının bitirdiğini söyledi. 

Kaptana, "Pilot uygulama İstanbul’da yapılacak ve başlangıç olarak Fransa, İsveç ve Romanya’da hayata geçmesi tasarılanıyor. Avrupa Birliği toplu taşıma standartları desteği alacak olan projemizin 2025 senesi sonuna kadar merkez Avrupa’nın tamamında uygulanabileceğini düşünüyoruz." diye konuştu. 

AKILLI CEP TELEFONLARI KULLANILACAK

Toplantıda verilen bilgilere göre, Elektronik Biletleme Sistemi, otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullanılan turnike sistemini ortadan kaldırıyor.

Ayrı olarak, erişim kartlarındaki "kontörüm bitti" kaygısına ve "fazla kontörü olan var mı?" arayışına da bitiriyor. Yolcular dilerlerse ETS uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek, erişim kartı yerine kullanabiliyor, kontörleri bittiğinde ise yeniden cep telefonları üzerinden mobil uygulama aracılığı ile hatıranda yükleme yapabiliyor.

Geçiş esnasında yolcular erişim kartlarını veyahut cep telefonlarını turnikeye okutmak zorunda kalmıyor. Sistem geçiş yaparken otomatik olarak kişileri idrak ediyor ve böylelikle turnikeler önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkıyor.