Düzce’de iki ortaokul öğrencisi olan Yunus Yasir Yaman ve Ömer İkbal Kar, geleneksel gölge oyunu Karagöz ile Hacivat’ın figürlerini kodlama eğitimi yardımıyla geliştirdikleri program sayesinde, elektronik aksam yardımıyla hareket ettirmeyi başardılar.

Ortaokul Öğrencileri Hacivat ile Karagöz’ü Kodlayarak Hareket Ettirdi

Düzce’de düzenlenen "Düzce Kodluyor" projesi dahilinde Akçakoca İmam-Hatip Ortaokulunda eğitim gören 8. sınıf öğrencilerinden Yunus Yasir Yaman ve Ömer İkbal Kar, Türkçe dersinde karşılaştıkları ananesel gölge oyunu Hacivat ile Karagöz’ün figürlerini, aldıkları kodlama eğitimi sayesinde hareket ettirmek için bir çalışma gerçilave ediştirdiler.

İki öğrenci hazırladıkları kodlar ve kullandıkları servomotor yardımıyla iki figürün konuşma sırasında yaptıkları hareketleri, elektronik aksam ile bir araya getirerek gerçek hayata uyarladılar.

Öğrencilerin 2013 seneninde Düzce Kodluyor isimli proje ile kodlama eğitimi aldıklarını söyleyen okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni Sibel Atalay, Yunus ve Ömer’in bu sayede söz konusu projeyi gerçilave ediştirdiklerini belirtti.

Öğrencilerin ara sıra Hacivat-Karagöz oyununu oynadıklarını ifade eden Atalay, şunları söyledi:

"Öğrencilerin arada bir okulda seslendirdikleri ve oynadıkları oyunu 'Neden bir kişi, iki tahta ile bunu yapsın?' diye düşünerek bunu küçük bir buton ile yapabileceğimizi düşündük. Burada elektroniğin, çocukların düzeyine indirgenerek, onların anlayabileceği bir hale getirmek istedik. Karagöz ve Hacivat'ı zati seviyorlar, 'Biz bunu elektronik ile nasıl daha çok sevdiririz' tasarılaması yaptık. Kültürel kalıtımızın da aslında elektronik çağda yok olmayacağını anlatmak istedik."

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Yunus Yasir Yasir Yaman, "Hacivat ve Karagöz eskilerden gelen bir hikaye idi. Biz de unutulmuş olan hikayeyi canlandırmayı düşündük, öğretmenimize müracaat ettik, onun da onayı ile hazırladık. Arkadaşlarımız da bu gösteriyi izlemeyi çok seviyor, komik metin seslendirdiğimiz vakit gülüyorlar, eğlenceli oluyor" diye konuştu.