Microsoft, yapay zeka destekli profesyonel tercüme yapma özelliğini duyurdu. Yapay zeka sayesinde tercüme yapma karabasanı ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Microsoft'dan yapay zekada yenilik!

Çeviri alanında Google yerinde bir tertip etme yapmış ve Google Translate'i daha akıcı çeviri yapacak şekilde aktüellemişti. Ancak yine de bu hamle pek başarılı olmamıştı. Devrik tümceleri düzeltemeyen Google Translate, yine de alanında en başarılı tercüme yapan platform olarak gösteriliyordu. Ta ki bugüne kadar.
 
Bugün Microsoft cephesinden yapılan açıklama ile tercüme alanında kartlar yeniden dağıtılacak gibi görünüyor. Microsoft, profesyonel tercüme yapabilen yapay zekayı geliştirdiğini duyurdu. Peki, Microsoft'un yapay zeka destekli tercüme platformu nasıl çalışacak?
 
Microsoft'un yapay zekalı tercüme uygulaması, Çince'den İngilizce'ye başarılı bir şekilde tercüme yapması ile öne çıkıyor. Oldukça karmaşık bir dil olan Çince'nin başarılı bir şekilde anlam bütünlüğünü müdafaa ederek İngilizce'ye çevrilmesi büyük bir muvaffakiyet olarak gösteriliyor.
 
3.000 fark karakter kombinasyonunun bulunduğu Çince metinlerinin İngilizce'ye çevrilmesi şu an için bir başlangıç. Son kullanıcının daha beğenisine sunulmayan yapay zeka destekli çeviri platformunun, önümüzdeki 2-3 yıla kadar kullanıma sunulması bekleniyor.
 
Yapay zekanın gelişimi sayesinde bir çok mesleğin tarih olacağı düşünülüyordu. Profesyonel çeviriden dolayı mesleği çevirmenlik olanların işleri önümüzdeki 5-6 yıla kadar tarih olabilir.