İnternet aleminde tehditler ve saldırılar daha da karmaşık halde ve sayıları gittikçe artmaktadır. Her geçen yıl boyunca 100 milyondan fazla yeni benzersiz zararlı dosyalar görülmekte ve sayı katlanarak büyümeye devam etmektedir.

İnternet ve Güvenlik Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tehditler ve saldırılar daha da karmaşık halde ve sayıları gittikçe artmaktadır.Her geçen sene süresince 100 milyondan fazla yeni benzersiz zarar veren dosyalar görülmekte ve sayı katlanarak büyümeye devam etmektedir. Aslında hemen hemen her yıl iki katına çıkmaktadır. Son on yılda araştırma ve geliştirme çalışmaları hızlanmıştır.

Hackerlar yalnızca hane bilgisayarları değil bu arada amaçlanan ağ sunucusuna sızmak içinde çaba gösterirler. Bir defa daha önceki bir JAVA veya FLASH eklentisi istismar yoluyla enfekte edilebilmektedir. Bu gibi vaziyetlerde fidye istemek emeliyle dosyalarınız şifrelenebilir. Fidye ödemesi yapılmadığı takdirde dosyalarınızı mevcut uzantılarıyla birililte açamamaktasınız. Genelde 400$ - 1000$ arası ücret isteyebilirler.


Elektronik posta ile gönderilen virüsler ise genelde INvoice (faturanız var) tarzindadır. Kullanıcılar bir yerden fatura beklentileri olmadan şüpheye düşerek emaildeki PDF dokümanını açmak istemektedir. PDF dökümanı açıldığında ise değişik bir işlem yapılıp emailin heyetim şifreleri ele geçirilmekte ve elektronik posta hesabı üzerinden toplu email gönderimi yapılarak email adresinin SPAM listelerine girmesi ve emailin çalışmasının engellenmesi vaziyeti söz konusu olur.

Tabi birde yazılım endüstrisine bakmak gerekli. Yazılım sektöründe etik davranan yazılım satıcıları tamamiyle kaybolmuş gibi görünüyor.Freeware isimi altında yayınlanan çoğu program bilgisayarınızda farklı tehdit parçacıkları barındırmaya başlar. Daha sonrasında siz ücretsiz bir program yüklediğinizi düşünürken popup ekranlarıyla bir çok reklam ve aldatıcı virüs temizleme programları izlenimli ekran görüntüleri görmeye başlarsınız. İşte bu reklam kokan tehditleri bilgisayardan kaldırmak bazen hiçte kolay olmayabiliyor.

Fakat bazen en kolay ve en iyi savunma yöntemi kendi bilgisayarınızın başkaları tarafından kullanılmadığına netlikle emin olmakdır. Bilinen web sitelerinden program indirmek yada alışveriş yapmak, bilinen ve güvenilir yazılımları bilgisayar yüklemek bunlar en azından kendi kendimize yapabileceğiz savunma yöntemleri.

Dışarıdan takacağımız CD yada USB hafıza için netlikle virüs barındırmadığına inandıklarımızı sisteme okutmamız kendimizi güvenlik altına almamızı kolaylaştırır. Internet ortamında ise resim , elektronik posta, reklam sitelerindeki tıklamalar, ücretsiz yazılımlar bizlerin savunmamız hale getirilmesine kapı aralayabilmektedir.