Google'ın henüz üzerinde çalıştığı yeni işletim sistemi Fuchsia'ya ilk bakışı gelin beraber yapalım!

Google'ın yeni işletim sistemi Fuchsia!

Google, en bilinen iki işletim sistemi olan Chrome OS ve Android'in arkasında bulunuyor. Ancak arama devinin üçüncü bir işletim sisteminde çalıştığı bir sırdeğil. Evet, söz ettiğimiz işletim sistemi "Fuchsia".

Android'in mühendislik sorumlusu Dave Burke bunu "erken evre tecrübi bir proje" olarak nitelendirdiğinde, Google Fuchsia'nın varlığını kabul etmiş oldu. Onu OS stadyumüsüne getiren şey, bir takım kişilerin Google'ın kendi Pixelbook'unda kodu çalıştırmasına ve bir çalışma sistemi başlatmasına destur veren son gelişmesidir.


BT çalışanı Mitch Blevins geçtiğimiz hafta bir YouTube kanalı açtı ve bir dizi video yükledi ve içinde Fuchsia'nın bir takım özelliklerini gösterdi. Ve Perşembe günü, ArsTechnica'nın Ron Amadeo da aynı şeyi yapmayı muvaffak oldu. Şimdi Fuchsia'nın Google'ın aletlere getirmesi vaziyetinde nasıl görüneceğini gösteren net görüntüler var.

Fuchsia'yı Chrome OS ve Android'den gerçekten ayıran şey, Linux'a değil, Zirkon isimli yeni bir çekirdeğin temelini oluşturuyor olması. Bunun manası, Fuchsia'nın sadece telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da değil, çeşitli platformlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir sistem olarak geliştirilmiş olması.