Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Ülkemizde tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürünü, yazılımı, sistemi acil durumlar haricinde dışarıdan hazır olarak almayacağız'' dedi.

Acil Durum Haricinde Hiçbir Yazılımı Dışarıdan Almayacağız!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'de gerçilave edişen AK Parti grup toplantısında konuşan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, savunma endüstri alanında ülkemizin geldiği düzeyden söz ederken Türkiye'de tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürün, yazılım ve sistemin acil vaziyetler haricinde dışarıdan alınmayacağını belirtti.
 
Savunma Endüstri İcra Komitesi toplantısının ilk kez kendi başkanlığında gerçilave ediştirildiğini anımsayan Reisicumhur Erdoğan, toplantıların periyotlar halinde düzenli olarak gerçilave ediştirileceğini belirtti. Savunma Endüstri İcra Komitesi toplantısında toplam proje bedeli 9.4 milyar dolar olan 55 savunma endüstri projesinin görüşüldüğünü ve karar bağlandığını belirten Erdoğan, ‘’Kendi göbeğimizi kendimiz kesmediğimiz taktirde, bize verilen bir vidanın bile yeri geldiğinde baskı, hem de şantaj malzemesine dönüştürüldüğünü gördük.’’ diye konuştu.
 
‘’Yakın dönemde Cumhurbaşkanlığı savunmalarına alınacak silahlar ile ilgili böyle acı bir tecrübe yaşadık. İşlerine gelmeyince bize silah vermeyenlerin diğer silahlar konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu, olabileceğini az çok tahmin edersiniz. Kritik savunma sanayi ürünlerimizin kendi olanaklarımızla üretme işine belirli bir düzeyde girmemiş olsaydık şu anda ne halde olurduk? Bunu düşünmek dahi istemiyorum.’’ diyen Reisicumhur Erdoğan, toplantıda aldıkları kararı şu sözlerle açıkladı:
 
‘’Ülkemizde tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürünü, yazılımı, sistemi acil vaziyetler haricinde dışarıdan hazır olarak almayacağız. Gerekirse daha çok vakit harcayacak, hem de gerekirse daha çok para harcayacak fakat kesinlikle kendi tasarımlarımızı, ürünlerimizi, sistemlerimizi geliştireceğiz. Koşullarımızı kabul ederek bizimle beraber çalışmak isteyen beynelmilel savunma endüstri kuruluşları ile iş birliğine elbette varız. Fakat bu iş birliği katiyen hazır alım şeklinde olmayacak. Tüm kritik unsurları ile bizim denetimimizde ve üretimimizde gerçilave edişecek şekilde yürüyecek. Ülkemizde gittikçe daha güçlü hale gelen bir savunma endüstri sektörü var. Artık dünya devleri ile yarışabilecek ulusal kuruluşlarımızın yanında binlerce kendini bu işe adamış özel sektör firmamız gece gündüz çalışıyor. Bu sektörde ilk virajı muvaffakiyet ile döndüğünüzde sonrası daha kolay, hızlı ve daha hesaplı hale geliyor.’’