Akıllı telefon dünyasındaki çerçevesiz ekran furyası hız kesmeden sürerken, üreticilerin en çok sıkıntı yaşadıkları konu ön kamera ve sensörleri kaldıramamak oluyor.

Yüzde Yüz Çerçevesiz ve Çentiksiz Telefon: Vivo Apex!

Bu konuya kendince bir çözüm getiren Vivo, kamerayı bir çekmeceye yerleştirip aletin içine koydu ve ekrandaki çerçeveleri yok etti.
Akıllı telefon üreticileri, daha geniş ve çerçevesi olamayan ekran tasarımlarıyla karşımıza çıkıyorlar. Ancak çerçevesiz bir telefon üretmek, ön kamera ve çaşamasındaki sensör donanımları yüzünden hemen hemen olanaksız bir hal alıyor. Apple iPhone X ile beraber ekranı olabildiğince genişletip, söz konusu sensörlere bir çentik içinde yer vermeyi seçenek etmişti. Samsung ve Google gibi üreticiler çerçhaneye oranlarını azaltmayı tecrübe etseler de bir yere kadar gidebildiler.
 
Ekranı genişletmek için çareyi başka bir yöntemde bulan Vivo, ön kamerayı açılabilir bir çekmece şeklinde tasarlayıp aletin üst bölümüne yerleştirdi. MWC 2018 etkinliğinde karşımıza çıkan alet, şu an için konsept bir tasarım.

 

Ön kamera sistemi ise şu şekilde:

 
Galaxy S9 ve S9 Plus’dan dahi daha az çerçeveye sahip olan Vivo Apex, ön kamera kullanılmadığı vakitlerde gizleme yoluna gitti. Şirketin açıklamalarına göre 0.8 saniye gibi bir sürede kamera çekmecesi açılıyor ve resim çekmeye hazır hale geliyor. İşlem bitirdikten sonra kamera aynı şekilde yerine geri dönüyor. 
 
 
Bu arada ekrana gömülü bir parmak izi sensörü de barındıran Apex, çerçevesiz bir ekran için yapılabilecek bütün fedakarlıkların yapıldığı bir cihaz olmuş vaziyetinde. Vivo henüz Apex’i piyasaya sürmeyeceğini bildiriyor ve hala geliştirme mertebesinde olduklarının altını çiziyor. Ancak bir fuarda sergilemek, bu cihazın yakın vakitte resmi bir şekilde duyurulacağına değin işaret. 
 
Aynı zamanda, Barselona’da düzenlenen MWC 2018’de tanıtılan Samsung Galaxy S9’u yerinde incelediğimiz videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz: