Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'nin yeni akıllı telefonu Xiaomi Mi 7'nin kaynak yazılımı sızdırıldı.

Xiaomi Mi 7 Özellikleri SIZDI!

Sızdırılan yazılım alet özellikleri ile ilgili önemli bilgiler sağladı. Mobil Dünya Kurultayı’nin başlamasına yalnızca birkaç gün kaldı ve teknoloji meraklıları etkinlik süresince birbirinden güçlü ve şık yeni ürünler ile tanışacak. MWC 2018’in en çok heyecan uyandıran etkinliği Galaxy S9 tanıtımı olsa da, Xiaomi’nin Mi 7 modeli de alternatif telefon markalarına alaka duyanlar için oldukça heyecan verici olacak.

Peki Xiaomi Mi 7’den ne bekliyoruz?

Şu ana kadar alet ile ilgili bilinen tek ‘gerçek’ bilgi Xiaomi Mi 7’ye Qualcomm’un Snapdragon 845 işlemcisinin güç verecek olması. Bu zati ön görülen bir bilgi olsa da Xiaomi CEO’su yaptığı açıklama ile Snapdragon 845 işlemcisinin kullanılacağını teyit etti. Bunun dışındaki bilgiler ise söylentilerden ibaret.
 
Söylentilere göre Xiaomi Mi 7 standart ve ‘plus’ olmak üzere iki değişik varyantla satışa sunulacak. Plus modelinin 6.01 inç boyutunda Samsung markalı bir OLED ekrana sahip olması bekleniyor. Standart modelin ise ekran boyutu ve özellikleri hakkında henüz iddialı bir sızıntı bulunmuyor.
 
Yeniden söylentilere göre Xiaomi Mi 7 şirketin kablosuz şarj desteği sunan ilk akıllı telefonu olacak. Yapay zeka destekli çift kameraya sahip olması beklenen cihazın batarya kapasitesi hakkında ise farklı iddialar bulunuyor. Kimi söylentiler standart modelin 3.200mAh, plus modelin ise 3.500mAh bataryaya sahip olacağını söylerken, 4480mAh’lik devasa bir bataryaya sahip olacağını belirten söylentiler de bulunuyor.
 
XDA Developers geliştiricileri söylentileri bir kenara bırakarak Xiaomi Mi 7’nin sızdırılmış yazılımını incelediler ve cihaz hakkında kimi önemli bilgilere eriştiler. Yazılımdan ilk ele geçirilen bilgiler cihazın şaşırtıcı olmayan bir şekilde Snapdragon 845 işlemciye sahip olması oldu. Android Oreo ile çalışan cihazda, Project Treble uyumlu MIUI 9 arayüzü bulunuyor.
 
Ayrı olarak cihaz yazılımının içinde ‘Always on Display’ özelliğine işaret eden bazı kodlar bulundu. Bu da cihazın OLED ekrana sahip olacağını gösteriyor. Always on Display sayesinde Mi 7 kullanıcıları ekranı uyandırmadan saat, tarih, pil düzeyi ve maksimum 3 bildirim sembolünü görebilecekler.
 
Yeniden yazılım dosyaları içinde, Xiaomi Mi 7’nin çift kamera desteği sunacağını gösteren kodlar bulundu. Ayrı olarak alet çift SIM kart desteğine sahip olacak ama SD kart slotu bulunmayacak. Bunun dışında gerçek vakitli bokeh efekti oluşturulmasını sağlayan bir kamera uygulaması, elektronik görüntü sabitleme, Dirac ses teknolojisi, Qualcomm’un aptX ve aptX HD ses kodekleri ve NFC desteği de Xiaomi Mi 7’nin diğer özellikleri olacak.