Yeni bir telefona mı ihtiyacınız var? Peki yeni akıllı telefon satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu haber tam size göre...

Telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Daha önceki telefonunuz artık istediğiniz gibi çalışmıyor ya da artık yeni bir modele geçme gereği duyuyorsunuz.

Peki yeni akıllı telefon satın alırken nelere dikkat faktörüz gerektiğini biliyor musunuz?
Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat faktörüz gerekiyor? Piyasada birçok akıllı telefon mevcut. Özellikleri ve ücret yaftaları fark. Birçok kullanıcı, yeni telefon alırken hatalar yapabiliyor. Haliyle yeni bir telefon alırken öncelikle "Neye ihtiyacınız var?" sorununu kendi kendinize sormalı, ardından da "Ne kadar bütçeniz var?" bunu belirlemelisiniz. En önemli iki öğe olarak bunları gösterebiliriz. Şimdi bir sıralama yaparak dikkat faktörüz koşul olan unsurları kısaca anlatalım...

NE İSTİYORSUNUZ, ÖNCELİKLERİNİZ NELER?

Bazı kullanıcılar öncelik olarak "pil ömrüne" önem verirken bazıları "büyük ekran" seçer, bazıları ise tercihlerini "kameralardan" yana yapar. Haliyle siz de yeni bir ürün alırken size en çok ihtiyaç duyulan olan detayları ön tasarıya alarak hareket etmelisiniz.
Örneğin, yalnızca kamera ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgilenen bir kullanıcı için phablet kategorisinde, kalemli bir mobil alet seçenek etmek pek doğru olmayacaktır.

Örneğin, yalnızca kamera ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgilenen bir kullanıcı için phablet kategorisinde, kalemli bir mobil alet seçenek etmek pek doğru olmayacaktır.

Çünkü bu tip aletlerin sunduğu kendine has özellikleri hemen hemen hiç kullanmayacaktır. Böyle tercihler yapan, ancak daha sonra aldıkları aletlerin birçok özelliğini kullanmayan çok kişi var. Boşa para vermek istemezsiniz, değil mi?

EN YÜKSEK ÜCRETLİSİ EN İYİSİ Mİ?

Birçok konuda olduğu gibi akıllı telefon pazarında da bu kural unutulmamalı. Eğer sadece internette dolaşmak ve aramalar yapmak istiyorsanız, bunu yalnızca 2 bin liranın üzerinde ücreti bulunan telefonlarla değil, bin liranın altındaki ve güncel yazılımlı telefonlarla da yapmanız mümkün.

Önceki sayfadaki maddeyi de anımsadarak, ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra bütçenize en uygun modelleri belirlemenizde fayda var.

GARANTİ ŞARTLARINA VE TEKNİK SERVİS İMKANLARINA DİKKAT

Bu, özellikle "daha uygun ücretli olsun" amacıyla ülke dışından kazançlan telefonlar için önemli. Bazı telefonların ülkemizde de garantisi bulunuyor ve teknik servis desteği alabiliyorsunuz.

Ama bir de ülkemizde garanti desteği olmayan telefonlar var. Diyelim ki uygun ücrete ülke dışından telefon aldınız, ama ülkemizde servisi yok. Akıllı telefonlardaki en ufak arızalar bile ciddi fiyatlar doğurabiliyor ve böyle bir durumla karşılaşırsanız tasarruf yapayım derken daha zarar veren konuma gelebilirsiniz. Bu yüzden seçimlerinize dikkat etmenizde fayda var.

DIŞALIMÇI MI DİSTRİBÜTÖR GARANTİSİ Mİ?

Ayrı olarak dışalımçı ve distribütör garantisi arasında seçim yapmak da oldukça önemli. Burada dışalımçı garantisi biraz daha ucuz oluyor ancak garanti konusunda ufak dezavantajarı içeriyor.

TECRÜBEYİ UNUTMAYIN

Almak istediğiniz aletler için araştırma yapmanız ve yazılanları okuyarak hareket faktörüz gayet normal. Ancak sadece yazılanları okuyarak bir neticeye varamazsınız.

Bunun için de devreye pratik bilgiyi, başka bir söylemle kendi tecrübelerinizi sokmalısınız. Çünkü duyduklarınız ve öğrendikleriniz, sizi bir noktaya kadar tatmin eder.

Asıl kararı vermesi koşul olan kişi sizsiniz ve dolayısıyla kendinizi de yine siz ikna etmelisiniz. Örneğin 3 telefon arasında mı kaldınız? Mağazaya gittikçe o 3 telefonu da sırasıyla deneyin. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyacınız olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmanızı yaptıktan sonra kendi kararınızı verin. Böylesi içinize sinecektir ve doğru tercihi yapabileceksiniz.

Örneğin 3 telefon arasında mı kaldınız? Mağazaya gittikçe o 3 telefonu da sırasıyla deneyin. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyacınız olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmanızı yaptıktan sonra kendi kararınızı verin.

Böylesi içinize sinecektir ve doğru tercihi yapabileceksiniz.
Umarım telefon almadan önce size yol gösterecek bir yazı olmuştur. Şimdiden hayırlı olsun :)