Yeni bir telefona mı ihtiyacınız var? Peki yeni akıllı telefon satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu haber tam size göre...

Telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Daha önceki telefonunuz artık istediğiniz gibi çalışmıyor veyahut artık yeni bir modele geçme gereği duyuyorsunuz.

Peki yeni akıllı telefon satın alırken nelere dikkat faktörüz gerektiğini biliyor musunuz?
Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat faktörüz gerekiyor? Piyasada birçok akıllı telefon mevcut. Özellikleri ve ücret yaftaları değişik. Birçok kullanıcı, yeni telefon alırken hatalar yapabiliyor. Haliyle yeni bir telefon alırken öncelikle "Neye ihtiyacınız var?" sualini kendi kendinize sormalı, hemen peşinden da "Ne kadar bütçeniz var?" bunu belirlemelisiniz. En önemli iki öğe olarak bunları gösterebiliriz. Şimdi bir sıralama yaparak dikkat faktörüz şart olan unsurları kısaca anlatalım...

NE İSTİYORSUNUZ, ÖNCELİKLERİNİZ NELER?

Kimi kullanıcılar öncelik olarak "pil ömrüne" önem verirken bazıları "büyük ekran" seçer, bazıları ise tercihlerini "kameralardan" yana yapar. Haliyle siz de yeni bir ürün alırken size en çok gerekli olan ayrıntıları ön tasarıya alarak hareket etmelisiniz.
Örneğin, sadece kamera ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgilenen bir kullanıcı için phablet kategorisinde, kalemli bir mobil alet seçenek etmek pek doğru olmayacaktır.

Örneğin, sadece kamera ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgilenen bir kullanıcı için phablet kategorisinde, kalemli bir mobil alet seçenek etmek pek doğru olmayacaktır.

Çünkü bu tip aletlerin sunduğu kendine has özellikleri hemen hemen hiç kullanmayacaktır. Böyle tercihler yapan, fakat daha sonra aldıkları aletlerin birçok özelliğini kullanmayan çok kişi var. Boşa para vermek istemezsiniz, değil mi?

EN YÜKSEK ÜCRETLİSİ EN İYİSİ Mİ?

Birçok konuda olduğu gibi akıllı telefon pazarında da bu kaide unutulmamalı. Şayet yalnızca internette dolaşmak ve aramalar yapmak istiyorsanız, bunu yalnızca 2 bin liranın üzerinde fiyatı bulunan telefonlarla değil, bin liranın altındaki ve güncel yazılımlı telefonlarla da yapmanız mümkün.

Önceki sayfadaki maddeyi de anımsadarak, ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra bütçenize en uygun modelleri belirlemenizde yarar var.

GARANTİ KOŞULLARINA VE TEKNİK SERVİS OLANAKLARINA DİKKAT

Bu, özellikle "daha uygun fiyatlı olsun" emeliyle ülke dışından kazançlan telefonlar için önemli. Bir takım telefonların ülkemizde de garantisi bulunuyor ve teknik servis desteği alabiliyorsunuz.

Fakat bir de ülkemizde garanti desteği olmayan telefonlar var. Diyelim ki uygun ücrete ülke dışından telefon aldınız, fakat ülkemizde servisi yok. Akıllı telefonlardaki en ufak arızalar dahi ciddi fiyatlar doğurabiliyor ve böyle bir vaziyetle karşılaşırsanız tasarruf yapayım derken daha zarar veren konuma gelebilirsiniz. Bu yüzden seçimlerinize dikkat etmenizde yarar var.

DIŞALIMÇI MI DİSTRİBÜTÖR GARANTİSİ Mİ?

Ayrı olarak dışalımçı ve distribütör garantisi arasında seçim yapmak da oldukça önemli. Burada dışalımçı garantisi biraz daha ucuz oluyor ancak garanti ile ilgili ufak dezavantajarı içeriyor.

TECRÜBEYİ UNUTMAYIN

Almak istediğiniz cihazlar için araştırma yapmanız ve yazılanları okuyarak hareket faktörüz gayet normal. Ancak yalnızca yazılanları okuyarak bir neticeye varamazsınız.

Bunun için de devreye pratik bilgiyi, başka bir deyişle kendi tecrübelerinizi sokmalısınız. Çünkü duyduklarınız ve öğrendikleriniz, sizi bir noktaya kadar tatmin eder.

Asıl kararı vermesi şart olan kişi sizsiniz ve dolayısıyla kendinizi de yeniden siz ikna etmelisiniz. Örneğin 3 telefon arasında mı kaldınız? Mağazaya gittikçe o 3 telefonu da sırasıyla deneyin. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyacınız olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmanızı yaptıktan sonra kendi kararınızı verin. Böylesi içinize sinecektir ve doğru tercihi yapabileceksiniz.

Örneğin 3 telefon arasında mı kaldınız? Mağazaya gittikçe o 3 telefonu da sırasıyla deneyin. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyacınız olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmanızı yaptıktan sonra kendi kararınızı verin.

Böylesi içinize sinecektir ve doğru tercihi yapabileceksiniz.
Umarım telefon almadan önce size yol gösterecek bir yazı olmuştur. Şimdiden hayırlı olsun :)

KolayWeb