TeknolojiYerim MWC 2018'de tanıtılan iki müthiş telefonu, Sony Xperia XZ2 ve. Samsung Galaxy S9'u karşılaştırdı!

Sony Xperia XZ2 ile Samsung Galaxy S9 Karşılaştırması!

Amiral gemilerinin arasındaki savaş, Sony'nin MWC 2018'de tanıttığı Xperia XZ2'yle beraber yeniden kızıştı. Samsung, Galaxy S9'un tasarımı ve teknik özellikleriyle yerini sağlamlaştırırken Sony, yenilikçi telefonuyla rakiplerini kovalama ve yakalama peşindeydi. Aşağıdaki karşılaştırmamız, bu iki telefon arasında kritik bir karar vermek üzere olanlara yardımcı olacak.

Tasarım

 
Sony Xperia XZ2, Gorilla Glass 5 kaplı yeni bir tasarımla geliyor. Ekran çerçevesi hala yerli yerinde ancak eskisinden daha ince. Telefonun biraz kavisli olan arka yüzü, ele kolayca oturuyor.
 
Samsung Galaxy S9 ise tasarım olarak geçen yılki Galaxy S8 ile aynı telefon. Aletin arka ve ön yüzü camla kaplı ancak S8 kadar parlak değil. Galaxy S9 bu arada biraz daha düz ancak elde tutuş ile ilgili rastgele bir meselesi yok.
 
İki telefon da Ip68 puanına sahip, bu sayede suya düşmelere ve kumda yuvarlanmalara dayanıklılar. Bununla beraber Sony Xperia XZ2'de olmayan kulaklık girişi, Galaxy S9'da var.

Ekran

İki telefon da ekran alanında müthiş bir iş çıkarıyorlar. Samsung'un telefonu OLED teknolojisini kullanırken Sony, Bravia markasıyla en iyi LCD ekranı sunmaya çalışıyor. Galaxy S, 5,8 inç'lik bir ekranla gelirken Sony, 5,7 inç'lik bir ekran sunuyor. Her iki telefon da 18:9'luk uzun ekran oranını seçenek ediyor. Bununla beraber Samsung, hemen hemen çerçevesiz ekranıyla görünüş olarak önde. Çözünürlük alanında da Samsung, QHD+ ekranıyla Sony'nin Full HD ekranının önünde. Buna rağmen Samsung'un pil tasarrufu için ekranı düşünülen olarak Full HD'ye ayarladığını anımsadalım.

İşletim Sistemi ve Güç

Galaxy S9 ve Xperia XZ2, kutularından Android 8 Oreo ile çıkıyor, başka bir deyişle iki telefon da size Google'ın en son işlevlerini sunuyor. İşlem gücüne gelirsek iki telefonda da Qualcomm Snaprdagon 845 ve 4GB RAM bulunuyor. Bununla beraber Samsung, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dışında kendi ürettiği Exynos 9810 işlemciyi kullanıyor. Exynos çoğunlukla biraz daha hızlı olsa da, bunu testler netleştirecek.
 
İşlevlere gelirsek Samsung'un yeni AR emoji'leri, sizin animasyonlu bir çiziminizi oluşturuyor ve arkadaşlarınızda göndermenizi sağlıyor.

Kamera

İki telefonda da son derece güçlü kameralar bulunuyor. Sony'nin telefonu tek sensörle gelse de dünyanın ilk 4K HDR video kaydedebilen kamerasına sahip. Samsung 12MP'lik bir kameraya sahipken Sony, 19MP'lik bir kameraya yer veriyor. Samsung bu yıl çift-diyafram teknolojisiyle iddialı. Bu teknoloji, kameranın ortam aydınlatmasına göre şekil değiştirmesini sağlıyor. Sony, gelecekte bundan daha iyi sensörler kullanacağını söylese de, bu sensörler Xperia XZ2'de bulunmuyor.
 
İki telefon da 960fps ağır çekim yapabiliyor. Bununla beraber Samsung bu işi 720p'de yapabilirken Sony, 1080p'ye çıkabiliyor. Ancak burada da Sony'nin yalnızca üç saniyelik ağır çekim videosu kaydedebildiğini, Samsung'un altı saniye kayıt yapabildiğini görüyoruz.

Pil

Galaxy S8'de 3.000mAh'lik bir pil bulunurken Xperia XZ2'de 3.180mAh'lik bir pile yer verilmiş. Başka bir deyişle iki telefondan benzer bir pil ömrü beklenebilir.

Sonuç

 
Samsung'un geçmişine baktığımızda firmanın her yönden tesirli telefon üretme ile ilgili daha başarılı olduğunu görüyoruz. Sony bu defasında kullanıcıları etkileyecek bir telefon üretmiş olsa da, biz daha uygun bir ücret bekliyorduk.
 
İki telefonun da Nisan'da satışa sunulması bekleniyor. Bunun hemen peşinden telefonları daha iyi bir biçimde karşılaştırma fırsatımız olacak.