Cep telefonlarında bir dönem sona eriyor! Yakında SIM kart değiştirmeyecek, kestirmeyecek ve hatta göremeyeceksiniz!

SIM kart değiştirme döneminin sonu geliyor!

Cep telefonlarında yıllardır kullandığımız SIM kartlar, geçmişten günümüze özellikle boyut mananında büyük evrim geçirdi. Nano SIM kartlara kadar geldiğimiz günümüzde, böylece daha ince akıllı telefonlar yapmak mümkün hale geldi. Her ne kadar kimi şirketler tarafından yazılım destekli değişik SIM kart teknolojileri geliştirilmiş olsa da, bunlar şu an için küresel çapta kullanılmıyor. Ancak çok yakında SIM kartlar konusunda bir devrim gerçilave edişecek. Böylece SIM kart takıp çıkartmayacak, operatör değiştirdiğimizde SIM kart değiştirmek zorunda kalmayacak ve artık telefon değiştirdiğimizde de onları kestirmek zorunda olmayacağız. Peki, neden? Çünkü ortada bir SIM kart olmayacak!
 
Evet, çok yakın bir gelecekte SIM kartlarımızdan tamamiyle kurtulacağız. ARM'ın geliştirdiği yeni SIM kart teknolojisi, artık telefonlara sonradan takılan bir kart değil, dolaysız olarak telefonun içinde yer alacak olan bir yongadan ibaret olacak. ARM tarafından geliştirilen bu yeni SIM kart teknolojisinin isimi ise ISIM olarak belirlenmiş.
 
ISIM, aslında eSIM'den çok da farklı olmayacak. eSIM, açılımıyla Embedded-SIM, başka bir deyişle gömülü SIM kart teknolojisi gibi, aletin içinde yer alacak olan ISIM, boyutları bakımından ise çok daha küçük. Sadece 1 milimetre kareden daha az yer kaplayacak olan ISIM teknolojisi, böylece üreticilere çok daha fazla RAM alanı, daha geniş bir pil kapasitesi ve daha telefonlar için daha ince boyutlandırma seçeneği sağlayacak.
 
 
ISIM'in yaratılmasının arkasındaki asıl fakatç ise, Nesnelerin İnterneti konusunda. Nesnelerin İnterneti'nin hayatımızda aktif şekilde rol almasıyla birlikte, bu geniş ağda yer alacak olan aletlerin çeşitlenmesi ve çok küçük formlarla karşımıza çıkması bekleniyor. Hal böyle olunca, bu minik aletlerin içine yerleştirilecek kartların da, çok çok daha küçük boyutlarda olması gerekiyor. ISIM teknolojisi ile bu mümkün olmuş olacak.
 
Boyutların küçülmesi bir yana, kullanıcılar her alet için minik SIM kartlarla uğraşmak zorunda kalmayacak, bunların üretilmesi ve dağıtılması için kaynak ve işgücü gideri doğmayacak ve öte yandan SIM kart kapaklarının suya karşı savunmasına ihtiyaç olmayacak. Çünkü Nesnelerin İnterneti ile giyilebilir cihazların da çeşitlenmesi, tekstil kategorisini canlandıracak ve içinde hücresel data aktarımı yapan çip bulunduran kıyafetlerin yıkanması mümkün olacak.
 
ISIM teknolojisi ile alakalı daha geniş bilgiyi sadece birkaç gün içinde başlayacak olan Mobil Dünya Kurultayı 2018'de duymayı bekliyoruz. Mobil Dünya Kurultayı'nde tanıtılacak yenilikler ile alakalı edindiğimiz tüm bilgileri gerek fuar alanında canlı yayınlarımızla, gerek bu sayfalardan sizlere aktaracağız.