Nokia, sektörün giriş seviyesini kucaklamak için Android One ve Android Go sistemlerine sahip akıllı telefonlar çıkaracak.

Nokia'dan Android'e  Özel Telefonlar Geliyor!

HMD Global, akıllı telefon sektöründe Nokia ve Microsoft’un başarısızlığını alarak, Nokia ismini yine sevilen bir marka haline getirdi. Geçtiğimiz sene pek çok telefonunu duyuran ve piyasaya sunan HMD Evrensel, Nokia markası altında sunduğu akıllı telefonlarla, milyonlarca kullanıcının gönlünü almayı muvaffak oldu. Nokia, bu süreçte Android’in en temiz ve hızlı güncellenen Android tecrübeninden dolayı beğeni topladı. Bu popülerliği de arkasına alan Nokia, Android One desteği ile çıkan aletlerini en az 1.5 sene süresince “saf, güvenli ve güncel” garantisiyle sunuyor.
 
Nokia, aletlerinde Android’in tüm olanaklarından yararlanıyor. Üst düzey aletleriyle özel geliştirilmiş Android sunarken, bazılarında stok Android sunulan Android One bulunuyor. Şirket, giriş düzeyi telefonlarında ise Android Go ile kullanıcılarına her bütçeye en uygun olan yazılım tecrübenini yaşatmak istiyor.
 
 
Nokia, MWC 2018’de Android One ve Android Go için yeni telefonlarını duyurdu. İlanlan telefonlardan üçü Android 8.0 Oreo’yu destekleyen Android One’a özel çıkarken, Nokia 1 ismiyle tanıtılan telefon Nokia’nın Android Go işletim sistemine sahip ilk telefonu olacak. Android Go, bilmeyenleriniz için çok düşük düzeyli telefonların adalememesini sağlamak için özel geliştirilmiş bir işletim sistemi.
 
 
Android One telefonlar, açık bir şekilde en az 18 aylık bir yazılım desteğine sahiptirler. Başka bir deyişle, alacağınız telefon Android 8.0 Oreo’yu almasının yanında Android 9.0 P’yi de alacak ve bir olasılık Android 10’a geçiş yapabilecek.
 
HMD Küresel, bu şekilde ardı ardına telefonlar çıkararak piyasanın diğer gedikli akıllı telefon üreticilerine erişmeyi amaçlıyor. Geçmişte en büyük rakibi olan Samsung’un her yıl çıkardığı yüzlerce değişik modelde telefon gibi çeşitli akıllı telefonlar sunmak isteyen Nokia, yakın vakitte çoğu ücret-performans destekli olacak akıllı telefonlarını piyasaya sunacak.