Wi-Fi, hanenizdeki diğer eşyalardan çıkan sinyallerden de etkilenebilir. Mikrodalga fırınlar, kablosuz kapı zilleri ve kablosuz telefonlar, 2,4GHz bandında çalışan router'ınızı etkileyebilir.

İnternetim Neden Yavaş

Çağdaş router'lar, hem 2,4GHz hem de 5GHz bantlarında çalışabiliyor. 5GHz bandı Wi-Fi kirliliğinden çok daha az etkilendiği için, bu ayarı etkinleştirmeyi tecrübe edebilirsiniz.

2,4GHz'te kalacaksanız, router'ın yakınlarında Wi-Fi sinyalini etkileyebilecek bu tür aletlerin bulunmamasına dikkat edin.

4. Ağınız yavaş

Film izlemek, oyun indirmek, işletim sistemi aktüellemelerini yüklemek, genel internet hızında yavaşlamaya yol açacaktır. Bunların bazıları, haberiniz olmadan, arka tasarıda gerçilave edişebiliyor.

Telefonunuz internete neden yavaş bağlanıyor

Ücretsiz kullandığınız herkese açık ağlarda çok yüksek bir hız beklentisinde olmayın. Kimi durumlarda daha iyi bir Wi-Fi ağına girseniz bile, uzaktaki veya daha kötü ağa bağlı kalabilirsiniz. Sevdiğiniz kafenin interneti müthiş olabilir ancak telefonunuzun bu bağlantısı seçenek edeceğinin garantisi yok. Bu problemi çözmek için Android'de veya iPhone'da Wi-Fi ağ önceliğini değiştirmeyi tecrübe edebilirsiniz.

5. VPN'iniz yavaş

Herkese açık ağlarda bir VPN kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede Wi-Fi hotspot ile telefonunuz/PC'niz arasındaki trafiği şifreleyebilir, başkalarının verilerinizi gözetlemesini engelleyebilirsiniz. Ancak VPN'ler, internet hızınızı yavaşlatabilir. VPN kullanıyorsanız, önce onu kapatıp sorunun düzelip düzelmediğine bakın.

6. Mobil ağ sinyaliniz yetersiz

Wi-Fi daha ucuz ve pil arkadaşı olduğundan çoğumuz, olası olduğunca Wi-Fi bağlantınını kullanıyoruz. Mobil veriye geçtiğinizde 4,5G bağlantısının hızlı olmasını bekleseniz de, bazen durum aksine olabiliyor.

Hızınızı etkileyebilecek bir hayli etken var. Yüzlerce kişinin aynı anda bağlanmaya çalıştığı kalabalık yerlerde, sözgelişi spor etkinliklerinde veya konserlerde hızınız düşebilir. En yakın baz istasyonuna olan mesafeniz, içerde veya dışarıda olmanız, hem de hava vaziyeti hızınızı etkileyebilir.

7. Telefonunuz yavaş

Yavaş bir internet bağlantısı, son olarak yavaş bir telefonun işaretçisi olabilir. Wi-Fi ve mobil ağ sinyaliniz mükemmel görünebilir ancak telefonunuz, istediğiniz işlere yetişemiyor olabilir. Uygulamaların ve web sitelerin gereksinimleri zaman içinde artabiliyor. Örneğin telefonunuzun donanımı, web sayfasını işlemekte yavaş kalıyor olabilir veya çevrimiçi bir oyunda grafikleri oluşturmakta zorlanıyor olabilir.

Daha önceki ve kötü kodlanmış uygulamaların telefonunuzu yavaşlatabileceğini de belirtelim. Uygulamalarınızı aktüellediğinizden ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırdığınızdan emin olun, bu sırada arka tasarıda çalışan uygulamaları da göz önünde bulundurun.