İlk Kez Telefon Satışlarında Düşüş Yaşandı!

Akıllı telefon endüstrisinin ortaya çıktığı günden bu yana ilk kez senelik satış oranlarında genel bir düşüş yaşandı. 2017 senenindeki satış oranı bir önceki seneye göre %5.6’lık bir düşüş kaydederek tarihe geçti. Yüzlerce küresel üreticinin bulunduğu pazar, artık doygunluk noktası sinyalleri veriyor.
Her ürünün bir hayat eğrisi vardır. Buna her sene mükemmel özelliklerle gelişen akıllı telefonlar da dahil. 2017, elektronik devlerinin tüm çabalarına karşın akıllı telefon satışlarının düşüş kaydettiği bir sene olarak akıllara kazınacak. Ancak Samsung’un öncülüğünü savunduğu düşük pazar hisselerinde ciddi değişimler söz konusu. 
 
Küresel çapta büyük alaka gören akıllı telefon devriminin son ayağı olan tüketiciye erişme derdi, üreticiler açısından bitiyor. Artık insanlar daha önceki model telefonlarından vazgeçip yeni akıllı telefonlar aldılar ve bundan sonra üreticilerin tek derdi daha yeni akıllı telefonlar satmak olacak. 
 
Bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Gartner’ın sunduğu verilere göre 2004 yılında küresel çapta yükselişe geçen akıllı telefon pazarının, ilk defa 2017 yılında düştüğü gerçeğini gözler önüne serdi. 
 
2016 yılının 4. çeyreğinde (Ekim, Kasım, Aralık) toplam akıllı telefon satışı 432 milyonken, 2017’nin 4. çeyreğinde bu rakam 408 milyona geriledi. Başka bir deyişle %5.6’lık bir düşüş kaydedildi. 
 
Gartner’ın söz konusu düşüşün altında yatan iki değişik kuramı var:
 
Akıllı telefonlara yapılan güncellemeler yavaşladı,
İnsanlar artık telefonlarını daha uzun sürelerle kullanıyorlar.
Bu kuramlar oldukça yerinde. Ancak 14 yıl süren pazar yükselişinin ardında muhtemelen başka faktörler de var. Gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelerle arasındaki ekonomik uçtümörüm artıyor. 
 
Diğer taraftan her yeni telefon artık bir önceki modelle arasına ciddi bir fark koyamıyor. Örneğin 25 Şubat’ta göreceğimiz Samsung Galaxy S9’un Galaxy S8’den farkı işlemcisi, donanımı ve kamerası. 

Söz konusu verilerin sunulduğu tablo da şu şekilde:

 
Pazar hissesi açısından öncülüğün son çeyrekte %18.2 ile Samsung'da olduğunu görüyoruz. Onun hemen peşinden ikinci sırada %17.9 ile Apple geliyor ve Apple ikinci olmasına rapmen yüksek ücretlerinden dolayı daha çok kar ediyor. Üçüncü sırada ise 2 senedir büyük ivme yakalayan %10.8'lik performansıyla Huawei var. Çin merkezli diğer alternatif telefon üreticileri olan Xiaomi ve Oppo 4. ve 5. sırada bulunuyor. Aklınıza gelebilecek diğer bütün üreticiler Sony, ZTE, LG dahil hepsi %39.9'luk total pazar hissenine sahip. 
 
Bir başka açıdan bakıldığında artık şirketlerin birbirleri arasındaki rekabetin kızışacağını söyleyebiliriz. Daha fazla akıllı telefon satmak ve pastaya yeni katlar, kremalar koymak yerine, artık birbirlerinin dilimlerine çatal atmaya çalışacaklar. Doyum noktasının tüketiciler açısından önemli bir avantajı da olabilir. Bundan sonra akıllı telefon ücretlerinde bir sabitlenme ve ardından düşüş başlayabilir. Rekabetin tadını biraz da biz çıkartalım, öyle değil mi?