Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S9 ile Apple'ın tepe modeli olan iPhone X'u karşılaştırdık. Bakalım hangi telefon daha iyi özelliklere sahip?

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması!

Apple'ın iPhone X'una karşılık Samsung cephesinden bir atılım geldi ve Güney Koreli firma karşımıza Galaxy S9 ile çıktı. 2.9 GHz hızında çalışan Exynos 9810 çip seti ve 4 GİGABYTE RAM'den gücünü alan Galaxy S9 ile iPhone X'u karşılaştırdık.
 
Bu karşılaştırmamızda; telefonun ekran, işlemci, kamera ve diğer özelliklerine değiniyoruz.
 

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması

Ekran

Galaxy S9 ve iPhone X'da da 5.8 inç büyüklüğünde ekran bulunuyor. Bu iki ekran da 18.5:9 oranında. Galaxy S9'da Super AMOLED kullanılırken, iPhone X'da OLED kullanılıyor.
 
Ancak OLED vs. AMOLED noktasında her iki firmanın da aynı görüntüleme performansını sunduğunu söyleyebiliriz. iPhone X'da yer alan True Tone ve Super Ağ tabaka HD teknolojileri OLED teknolojisinin ekran yanma ve renk doğruluğunu kaybetme gibi handikaplarını ortadan kaldırıyor.
 
 
Galaxy S9'un ekran çözünürlüğü 1440 x 2960 iken, iPhone X'un ekran çözünürlüğü ise 2436 x 1125. Bu noktada Galaxy S9'un daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu ancak bunun günlük kullanımda pek fark yaratmayacağını söyleyebiliriz.
 
Gelelim ekranın tasarıma olan tesirine. Galaxy S9 çerçevesiz tasarımına karşın iPhone X gibi çentiğe yer vermiyor. Bu sayede kullanıcılara daha fazla kullanım alanı sunulmuş oluyor. iPhone X'da yer alan çentik ise telefonun üst sağ ve sol bölümünün ölü alana dönüşmesine kapı aralıyor.
 

Donanım

Galaxy S9'un kalbinde 2.9 GHz hızında çalışan Exynos 9810 yonga seti bulunuyor. iPhone X ise gücünü  2.39 GHz hızında çalışan Appla A11 Bionic yonga setinden alıyor.
 
iPhone X'un işlemci frekansı Galaxy S9'dan düşük olmasına karşılık, Geekbench 4 testinde Galaxy S9, iPhone X'un çok gerisinde kalıyor.
 
 
Galaxy S9'da 4 GİGABYTE RAM bulunuyorken, iPhone X'da ise 3 GİGABYTE RAM bulunuyor. Ancak iki platform arasında RAM karşılaştırması yapmak çok yanlış olur.
 
iOS ve Android'in RAM optimizasyonu değişik olduğu için, her iki aletin RAM kapasitesinin gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.
 

Kamera

Geldik herkesin merak ettiği nokta olan kameraya. Galaxy S9, kamera ile ilgili yeni bir devir açıyor diyebiliriz. Galaxy S9'da 12 Megapiksel çözünürlüğünde kamera bulunuyor. Bu kameranın diyafram değeri ise tam f/1.5 olarak belirlenmiş.
 
Ancak Galaxy S9'da tek kamera bulunuyor. Bu yüzden diyafram açıklığının düşük olması iPhone X'a fark atmasını sağlayamıyor. Ancak yeniden de S9'un iPhone X'dan daha iyi resim çekeceğini söylebiliriz.
 
 
iPhone X'da ise iki adet 12 Megapiksel çözünürlüğünde arka kamera bulunuyor. Bu kameraların diyafram değeri ise f/1.8 ve f/2.4.
 
Galaxy S9, 960 FPS hızında Slo-mo video çekebiliyorken, iPhone X, yalnızca 240 FPS hızında çekim yapabiliyor.
 
Galaxy S9'un ön kamerası ise 8 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.7 değerinde. iPhone X'un kamerası ise 7 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/2.2 değerinde.
 
Ancak iPhone X'un ön kamerası portre modunu, yüz tanıma teknolojisi Face ID'yi ve Animoji'yi destekliyor. Galaxy S9 ise yalnızca AR Emoji özelliğini destekliyor.
 
 
Galaxy S9'da 3,000mAh kapasitesinde batarya bulunuyor. iPhone X'da ise 2.716 mAh'lık bir batarya bulunuyor. Her iki telefon da hızlı şarjı destekliyor. Ancak iPhone X'da hızlı şarjı kullanmanız için ekstradan 600 TL'ye adaptör ve kablo almanız gerekiyor. 
 
Galaxy S9'un iPhone X'dan daha fazla kullanım süresi sunacağını söyleyebiliriz. Ancak bu fark 4-5 saat gibi bir süre ile hudutlu olabilir.
 
Son olarak gelelim ücret karşılaştırmasına. iPhone X'un başlangıç fiyatı 6.099 TL iken, Galaxy S9'un fiyatı 4.599 TL. Aradaki 1.500 TL fark göz önünde bulundurulduğunda tercihinizi Galaxy S9'dan yana kullanmanızı öneriyoruz.