Apple, iCloud kullanıcı verilerini Google sunucularında sakladığını itiraf etti. Böylece Apple, kullanıcı verilerini en büyük iki rakibinden biri olan Google'a emanet ettiğini açık bir şekilde belirtmiş oldu.

Apple'dan itiraf geldi!

Milyonlarca kullanıcısının verilerini ‘kendi’ bulut servisi olan iCloud’da yedekleyen Apple, depolama işlemleri için Google’ın sunucu çözümlerini kullandığını resmen kabul etti. Şu ana kadar Apple, iOS Güvenlik Rehberi’nda üçüncü parti depolama hizmeti olarak Amazon S3 ve Microsoft Azure hizmetlerini kullandığını belirtiyordu.
 
Bununla beraber güncellenen iOS Güvenlik Rehberi’nda kullanılan iki üçüncü parti depolama hizmetinden biri olarak Android işletim sistemi ile Apple’ın en büyük iki rakibinden biri olan Google’ın depolama servisi Google Cloud Platformu görünüyor. İkinci üçüncü parti depolama servisi ise Amazon S3.
 
 
iOS Güvenlik Rehberi’nun 53 sayfasında yer alan iCloud başlıklı bölümün ikinci paragrafına şu ifadeler bulunmakta:
 
‘Her dosya parçalanır ve iCloud tarafından AES-128 ve SHA-256 anahtarları kullanılarak şifrelenir. Anahtarlar ve dosyanın meta verileri Apple tarafından kullanıcıların iCloud hesaplarında saklanır. Dosyaların şifrelenmiş içeriği rastgele bir kullanıcı tanımlama bilgisi içermeyecek şekilde üçüncü parti depolama hizmetleri Amazon S3 ve Google Cloud Platform’da saklanır.’
 
Apple’ın depolama ile ilgili Microsoft ve Amazon’a güvendiği zati biliniyordu. Lakin 2016 seneninden bu yana endüstrinin önemli isimlerinin şüphesini çekmesine karşın Apple’dan Google sunucularını kullandığına değin bir açıklama yapılmamıştı. Vaziyetin şüphe çekmesinin asıl nedeni ise Google Cloud Platform’unda gözle görülür bir artış yaşanması.
 
Apple ile Google’ın şu an için başka hangi konuda iş birliği içinde olduğu bilinmiyor. Elimizde herhangi bir sızıntı veyahut şüphe çekici bir vaziyet olmadığından bir tahminde bulunmak da mümkün değil. Lakin Apple’ın Google Cloud Platform’unu kullanıyor olması dahi Google’ın, bu konudaki rakipleri Amazon ve Microsoft’u yakalaması için oldukça önemli bir gelişme.