Android ve iOS arasında seçim yapmak hala zor. Peki hangi konular tercihinizi etkileyebilir?

Android ve iOS arasında seçim yapmak için bazı nedenler

Bir iPhone X ve Galaxy Note 8'i yan yana karşılaştırırsanız Android ve iOS arasında çok büyük bir fark olmadığını düşünebilirsiniz. Sonuçta bir çok benzer ve hem de ortak uygulamalar, arayüz benzerlikleri, bildirim ve ayarlar konusundaki benzer yaklaşımları inkar edilemez. Şu an ister Android ister iOS sahibi olun, telefonunuzdan hoşnut olduğunuza eminiz. Ancak diğer platforma geçmek için güzel sebepler bulunmuyor değil; hatta çok bilinmeyen bir çok sebep ile karşınıza çıkıyoruz.
 
Saklılık
 
Bu konuda Apple her geçen nesil daha dikkatli ve özenli hale geldi. Bulutta saklanan şahsi veriler git gide azaldı ve bu verilerin saklanması telefonunuza taşındı. Şirket ayrı olarak saklılık poliçesini de güncelleyerek saklılığınıza verdiği önemi ispat etti.
 
Buna karşılık Google, Android platformunda kişizel verilerinizi elektrikli süpürge gibi çekip toplamaya devam ediyor. Şirketin kendisi bu verilerin kullanıcıya yardım etmek için kullanıldığını söylese de, hedefli reklamların rahatsız edici yapısı, bir çok hizmetin bulut üzerine taşınıyor olması ve tarama çerezlerinin diğer platformlar tarafından özgürce kullanılıyor olması Android'i bu konuda iOS'un gerisinde bırakıyor.
 
Uyumluluk
 
Apple kimi yazılımlarını Windows ve Android üzerinde desteklese de, şirketin kullandığınız her aletin Apple'a ait olmasını istediği çok açık. Özellikle HopePod'un Android ve Spotify desteğine sahip olmaması bu siyasetin en açık göstergesi.
 
 
Android ise bu konuda çok esnek ve çok yönlü. Google hesabınız ile giriş yapabileceğiniz sayısız uygulama ve site olması, ve bu hesabınızı diğer platformlarda da kolayca kullanabilmeniz Android'i son derece uyumlu yapıyor. Apple'dan değişik olarak Android aletler yalnızca Chromecast değil, tüm akıllı televizyonları, Amazon Echo gibi aletlerin tümünü destekliyor. iPhone bu konuda çok geride olmasa da, Android'in sunduğu sınırsız seçenek yelpazesi onu uyumluluk alanında birinci yapıyor.
 
Hangisini seçmeli: Android mi iOS mu
 
Güvenlik
 
MacOS vs Windows'da olduğu gibi, iOS ile Android arasındaki güvenlik vaziyeti, Apple'ın lehine işliyor: Android aletlere yönelik daha fazla kötü fakatçlı yazılım bulunması, daha sık başarılı saldırılara yol açıyor ve güvenlik güncellemeleri yavaşlıyor, ayrı olarak Google'ın bir çok değişik marka ile birlikte çalışmak zorunda olması, güvenlik açıklarının kapatılmasını iyice geciktiriyor.
 
Uygulamalar
 
Google Play Store, iTunes App Store'a göre çok daha kaotik bir vaziyette olsa da Android uygulama çeşitliliği itibariyle iOS'dan çok daha fazla seçeneğe sahip. iPhone'da SMS uygulamanızı değiştiremiyor, link açmak için Safari'den başka uygulama kullanamıyor hatta arkaplan resminizi dahi kolayca değiştiremiyorsunuz. Buna karşılık Android kilit ekranınızı bile değiştirmenize imkan tanıyan uygulamalara sahip. iOS'da bulunan uygulamaların hemen hemen tümü ve daha fazlası Google Play Store'da aynısı olmasa bile çok benzerlerini bulabilirsiniz.
 
Hasılı, hangi platformu seçeceğiniz tamamiyle size kalmış vaziyette. Kişisel ihtiyaçlarınız ve tercihlerinize göre Android veya iOS'u bir birinden ayıran özellikler hala bulunuyor.