Son dönemde telefonların kullanıcısını mikrofonla dinlediği ve buna göre reklamlar sunduğu iddialarının yanmasının hemen peşinden Google'dan konuyla alakalı somut çalışmalar başladı.

Android Telefonları Artık Bizi Dinleyemeyecek

 
Yeni Android sürümünün tanıtılmasına birkaç hafta kala, yazılıma değin yeni özellikler ortaya çıkmaya devam ediyor. Daha önce arka tasarı uygulamalarının kameraya ulaşımını engelleyeceği öne sürülen Android P'nin ayrı olarak bu uygulamaların mikrofonu dinlemelerine de müsaade etmeyeceği belirtildi.
 
Android işletim sisteminde kullanıcı tarafından mikrofona ulaşmasına müsaade verilen tüm uygulamalar, arka tasarıda çalışsalar bile teknik olarak kullanıcının veyahut ortamdakilerin söyledikleri her şeyi kaydetme yeteneğine sahip. Android Oreo bu konuda bir takım kısıtlamalar getirmiş olsa da, Google bu konuda net bir çizgi çekmek istiyor.
 
Yeni Android sürümü, kullanıcıları saklıca dinlemesini engellemek için uygulamaların mevcut vaziyetini kontrol edecek. Her uygulama alete yüklenirken ona özel ve değiştirilemez bir kimliğe sahip olur. UID ismi verilen bu kimliği izleyecek olan Android P, arka tasarıda çalışan uygulamanın mikrofona ulaşmasını engelleyecek. Uygulama bu vaziyette ses kayıt ettiğini sanacak ancak boş bir kayıt dosyası oluşturacak. Kullanıcı uygulamayı yine başlattığında veyahut aktif hale getirdiğinde, kayıt yeteneği yine devreye girecek.
 
Google, arka tasarıdaki uygulamalara boş ses kaydı yaptırarak, zarar veren yazılımların mikrofona ulaşımlarını kaybettiğini anlamamalarını sağlayacak. Siber korsanlar çsafhadaki sesleri ve sohbetleri kaydettiklerini sanırken, sadece boş ses kayıtları alacaklar.
 
Android'in mikrofon güvenliğine bu kadar odaklanmasının geçerli bir sebebi var. The New York Times Gazetesi, geçtiğimiz sene 1.000'den fazla popüler Android uygulamasının reklam takibi için aletlerin mikrofonlarını dinlediğini ortaya çıkarmıştı. Dahası, Android işletim sistemiyle çalışan bir takım aletlerin (ki aralarında cinsel oyuncaklar da var), sürekli olarak kullanıcılarının seslerini dinledikleri ve siber korsanların bu ses kayıtlarına kolayca erişebilecekleri fark edilmişti. (Habertürk)