Yeni dünyada televizyonun en dişli rakibi YouTube. Tek dişli büyük rakibin gücünü büyük oranda çocuklardan aldığı ise su götürmez bir gerçek.

YouTube’daki Oyun Kanallarına Ağır Darbe!

YouTube ve Twitch ikilisi her sene milyarlarca doları cebe indiriyor. Yeniden de 2017 yılının raporlarına göre YouTube için işler önceden olduğu gibi günlük gülistanlık devam etmeyecek…
 
Geçtiğimiz yıl YouTube’un yaşadığı reklam krizi suyu bulandırmış akabinde Pepsi, Coca-Cola, Procter, Gamble ve AT&T gibi büyük reklam verenlerin platformdan ayağını kesmesine kapı aralamıştı. Reklam krizi büyük ölçüde politik olmasına karşın oyun kanalları ve PewDiePie gibi YouTube yıldızlarının ırkçı eylemleri, yaşanan negatifliklerle YouTube’un tüm reklam verenler için uygun olmadığını kanıtlamıştı. Sene sonu raporlarına göre ise YouTube’un 2017 kazancının %69’unu oyun video içerikleri oluşturuyor. Peki, %69 oranında mükemmel bir pasta varken YouTube neden çuvalladı ve %50 gelir düşüşü yaşandı?
 
Bir tahlil şirketi olan SuperData’in raporuna göre; YouTube’un 2017 seneninde oyun temalı içeriklerden kazancı 2017 seneninde %50 düşüş yaşadı. Hasılı YouTube’un kazanç kategorisi oyun alanında yükselmiş olsa dahi 2016 seneninde oyun gelirlerinden ele geçirdiği kazancın sadece yarısını 2017 seneninde kazanmayı muvaffak olabildi.
 
Raporu hazırlayan şirkete göre oyun kanallarının YouTube ve yayıncılar açısından çuvallamasının birkaç değişik nedeni var. En önemli nedeni YouTube’un sansür uygulamalarının yetersiz kalması ve reklam uygulanmaması şart olan sayfalarda reklam göstererek yayıncıları ürtkütmesi. Halkla ilişkiler ile ilgili 2017 seneninde çuvallamayı muvaffak olan YouTube, endirekt olarak çocuk parkı haline gelmeye başlıyor ve buna karşın reklam gelirlerinde kan kaybediyor.
 
YouTube’un düşüşünün bir diğer önemli nedeni artık pastanın başında Twitch gibi güçlü bir rakibin oturması. Twitch kullanıcılara daha kapsamı geniş bir sözleşme sunuyor ve yayıncılara çeşitli bağış opsiyonları sunuyor. YouTube’un bağış yerine yalnızca reklam odaklı kazanma platformu olması oyuncuların YouTube’dan vazgeçip Twitch safına göç etmesine kapı aralıyor.