YouTube yaşanan son skandalların ardından, zararlık içerik politikalarını sert bir çizgiyle yeniden belirledi ve yapay zekayı devreden çıkartıp bu işe bakacak insanları görev başına çağırdı. Ancak yeni sistem bile büyük sıkıntılara neden oldu.

YouTube O Kanalları ‘Yanlışlıkla’ Kaldırdı!

YouTube, günden güne internet ortamının çöplüğü haline gelmeye başladı. Çocuk istismarı, ferdi silahlanma, pozitif ayrımcılık ve cinsiyetçilik ve hem de intihar teşvikçisi videolara kadar her şey kolayca yayınlanabiliyor. 
 
Normal koşullarda Google, zarar veren içeriklerin tespiti ve kaldırılması için yapay zekayı kullanıyor. Lakin bu yöntemin beyhude olduğunu, YouTube üzerinde biraz dolaşırsanız çok çok iyi anlayacaksınız. Logan Paul olayından sonra alarma geçen yönetim, YouTube algoritmalarının başarısızlığını kabul edip eşik bekçiliğini insanlara devretme kararı aldı. Yıl başından bu yana platform, çeşitli insanlardan oluşan bir ekip tarafından ve gene yazılımların da desteğiyle kontrol ediliyor.
 
 
Kaldırılan kanallar arasında, neo-nazi destekçisi içerik üreticilerinin bir kanalı da var. Açıkçası kaldırılan videoları görüntülemeye çalıştığınızda karşınıza çıkan “Zararlık içerik, ansızın YouTube siyasetinin ihlali neticesi kaldırılmıştır” ibaresi, neo-nazi destekçisi bir kanala yakışan şey. Bunun hata sonucu yapıldığının söylenmesi ise tartışmaya çok açık bir vaziyet. 
 
YouTube, hala söz konusu aşırı sağ destekçisi kanalları geri getirmekle meşgul.