YouTube Fenomeni Ruhi Çenet, YouTube Türkiye’ye emsal olacak gelir istatistiğini açıkladı.

YouTube Fenomeni Ruhi Çenet, Ne Kadar Para Kazandığını Açıkladı!

Türkiye’nin en ünlü YouTube kanalları arasında yer alan Ruhi Çenet, yeniden çok değişik bir videoya imzalayarak, YouTube’da şu ana kadar ele geçirdiği tüm geliri açıkladı. 2.6 milyon aboneyle Türkiye’nin en başarılı YouTuber’ları arasında gösterilen Çenet, zaman zaman attığı bilgi içerikli videolarıyla sağlam bir seyirci kitlesine erişmişti. 2012 seneninden beri YouTube camiasında olan Çenet, bu süreçte 260 video paylaştı. Şubat 2013’te YouTube’dan ilk parasını kazanan Çenet, 13 TL ile başladığı serüvenini daha sonrasında çok daha yüksek rakamlara çıkarmayı muvaffak olmuş.

Çenet’in paylaştığı videoda, para kazancı ile ilgili sürekli yukarıya doğru bir tırmanış görünüyor. Mayıs 2013’e kadar sadece yurtdışından gelir elde edebilen ünlü YouTuber, bu tarihten sonra YouTube’un Türkiye’de para kazanmayı açmasıyla beraber ansızın 1500 TL aylık kazanca çıkıyor. Çenet, bu başarısını kanalın açılışından tam bir sene sonra aylık 2 milyon 780 bin izlenmeyle 4 bin TL’ye çıkarmayı muvaffak oluyor.

Bir süre ajansla çalıştığını açıklayan Çenet, bu süreçteki gelirlerinin YouTube istatistiklerde gözükmediğini açıkladı. Uzun süre MCN ajansı ile yoluna devam eden Çenet, bu ajansın dışında YouTube’dan 52 bin TL gelir ele geçirmeyi muvaffak olmuş. Toplam izlenmelerinin 333 milyon olduğunu açıklayan YouTuber, bununla beraber yaptığı bir hesaplamayla, aradan geçen 6 sene içerisinde 478 bin TL gelir ele geçirdiğini hesaplamayı muvaffak oldu. Bu ücretlere, özel sponsorlu reklamlar dahil değil. Başka bir deyişle Çenet’in geliri muhtemelen çok daha yüksek.

Çenet, bu video ile beraber YouTube Türkiye’de aktif olan insanların kazandığı paraları da az çok ortaya çıkardı. Bu bağlamda kurulduğu günden bu yana en çok para kazanan kanal 2.5 milyar izlenme ile Enes Batur gibi gözüküyor. Batur’un vasati 3 milyon 700 bin TL para kazandığı düşünülüyor. Enes Batur dışında 2 milyar 200 milyon görüntülenme ile OHA Diyorum kanalı 3 milyon 300 bin TL, 860 milyon görüntülenmeyle Orkun Işıtmak 1 milyon 300 bin TL gelir ele geçirmiş. Bu rakamlar, kanalın açıldığı ilk günden beri ele geçirilen ortalama ücretler olarak gösteriliyor.