Yerli WhatsApp’a yurtdışından yoğun talep geldiğini belirten Bakan Arslan, iddialı konuştu: “Bu sistem, dinlenemez, depolanamaz, yazılımı yapan kişi dahi buraya erişemez” diye konuştu

Yerli Whatapp Dinlenemez,Depolanamaz

 
Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, yerli WhatsApp için yurtdışından da yoğun talep gelmeye başladığını belirterek, "Bunu başka ülkelere de satacağız" diye konuştu. Arslan, yerli WhatsApp'ın güvenliği ile ilgili iddialı konuştu: "Dinlenemez, depolanamaz ve yazılımı yapan kişiler tarafından dahi müdahale edilemez."

 

FERDİ HİZMET 6 AY SONRA

Bakan Arslan, son ayların belki de en popüler yolcu rotalarından biri haline gelen Doğu Ekspresi'nde sualleri cevapladı. Yerli WhatsApp'ı önce devlet sonra isteyen özel sektör kuruluşlarının kullanacağını anlatan Arslan, "6 ay sonra da ferdi hizmete başka bir deyişle yurttaşın kullanımına sunacağız" dedi. FETÖ'cüler sebebiyle toplumda bir kaygı olduğunun altını çizen Arslan, şöyle devam etti: "Sade yurttaşa vaadimiz şu; biz bu sistemi öyle bir kriptoloji ile hazırlıyoruz ki, yalnızca gönderici ve alıcıyı, bir sunucu hüneriyle bağlantılandırıyoruz. Bu bağlantılandırma çerçevesindeki bilgileri hiçbir şekilde depolamıyoruz, depolamayacağız. Hiçbir şekilde ona sistemin müdahale etme talihi yok. Buna yurttaş nasıl inanacak peki? Özel sektör müesseseleri kullandığında uzmanları güvenli olduğunu görecek. Sistem dinlenemeyecek, kaydedilemeyecek, izleyemeyecek. Yazılımı yapan kişi bile buraya erişemez."

 

YABANCIDAN TALEP ÇOK

Hackerler da dahil birçok kişiye güvenlik testi yaptırdıklarını belirten Arslan, sistemde bir açık bulunmadığını söyledi. Arslan, projeyi açıklamalarından itibaren dünyanın her yerinden alışılmış olanüstü saldırılar olduğunu ancak bunu muvaffak olamadıklarını kaydetti. Bu sistemi şimdiden birçok ülkenin istediğine dikkat çeken Arslan, "Dinlenemediği ve izleyemediği için istiyorlar. Biz onlara bu sistemi satacağız yani" dedi. Arslan, yerli mail konusunda çalışmaların sürdüğünü, e-ticaret ile ilgili da çok ileri olduklarını dile getirdi. Arslan, özellikle e-ticaret ile ilgili yurtdışından büyük talep gördüklerini, bu konuda Katar ile işbirliği yapacaklarını sözlerine ilave etti.