Twitter, milyonlarca insanın etkileşim kurduğu küresel bir mecra. Burada herkese açık gönderiler yanında, profilden profile özel mesajlaşma servisi de sağlanıyor.

Twitter Çalışanlarından İtiraf Geldi!

Twitter çalışanlarının bu iletileri parayla sattıkları ve saklılık ihlallerine imzaladıkları ispat etti.

Sosyal medyaya ait son senelerde suyu git gide kaynamaktan olan bir tartışma var. Bu tartışma, dijital mecralarda faaliyet gösteren herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Şahsi verilerimizin saklılığı ile ilgili firmaların geneline ilişkin güven kayıpları artarken, firma çalışanlarının kapı aralayabileceği kriz senaryolarını görmezden gelmeye alıştık.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlara sağladığımız şahsi veriler, üçüncü taraflara reklam sözleşmeleri karşılığında zati satılıyorlar. Birazdan okuyacaklarınız ise yalnızca Twitter’da gerçilave ediştiği ispat eden kirli oyunları gözler önüne seriyor. 

Araştırmacı gazetecilerden oluşan grup olan Project Veritas tarafından yayımlanan yeni bir video, Twitter çalışanlarının işleriyle alakalı çok saklı bilgileri açığa çıkarttıklarını ispat etti.

Ağ güvenliği mühendisi olan Clay Haynes, 6 Ocak’ta çekilen görüntülerde, yüzlerce müstehcen resim ve iletiye göz atabildiğini ve kullanıcıların şahsi verilerine erişebildiğini, bunları yapmak için el altından nasıl ücret aldığı açıklıyor. 

Haynes şok edici itiraflara şöyle devam ediyor: “En az 300 ila 400 kişiden söz ediyorum. Evet, cinsel uzuv resimlerine bakmak için para ödeyenlerden söz ediyorum”

Twitter çalışanı, kendisine rapor edilen profillerin tweetlerine ve iletilerine bakma yetkisine sahip bir görevli. Bu yüzden istediği profilin bilgilerine erişebiliyor. Hem de Haynes, bu vaziyetten ara ara rahatsız olduğunu da ifade ediyor. 

Gerektiği vakit hassas bilgileri sızdırma yetkisine sahip olduğunu belirten mühendis, “Bu noktadan sonra lambadan cin çıkıyor. Gördüğüm çoğu kişiyi dava edebilecek argüanlam sahibim.” açıklamasında bulundu. 

Hemen peşinden şüpheleri üzerine derinlemesine araştırma yapan basın mensupları, bir diğer Twitter çalışanı olan Dolaysız İletileşme Mühendisi Pranay Singh ile röportaj yapıyorlar. Singh, Twitter’a yüklenen her verinin sunucularda saklandıklarını ve katiyen bir yere gitmediklerini belirtiyor:

“İletiler içinde gönderilen her şey hiçbir yere gitmiyor, her vakit sunucularda saklanıyorlar. Bu veriler, ilgilendiğiniz şeyleri öğrenmek, eğilimlerinizi düşünmek isteyen remlamverenlere satılıyorlar.”

Röportajlarda bir başka yazılım mühendisi Mihai Florea, Twitter’ın ücretsiz bir web sitesi olduğunu vurgulayarak, kullanan herkesin zaten bu bedeli kişisel veriler sunarak ödediğini söylüyor.

Sosyal medya devlerinin dev birer data bankası haline gelmesinin hemen peşinden, onlara olan güvenlerin azaldığı bir dönemden geçiyoruz. Muhtemelen büyüyen gizlilik kaygıları, bugün birer dev olarak lanse ettiğimiz şirketleri batıracak bir tesir yaratacaklar. 

Bakalım söz konusu röportajlar ve video ile ilgili Twitter resmi bir açıklama yapacak mı?