Günümüzde isimi değişik olaylara karışan iletişim ağı Telegram'ı şimdi ise Bitcoin madenciliğinde kullandıkları ortaya çıktı.

Telegram ile Bitcoin madenciliği!

Kaspersky Lab güvenlik araştırmacıları, iletişim uygulamasının Windows sürümü olan Telegram Desktop'ta daha önce bilinmeyen bir açıktan istifade eden saldırılar tespit ettiklerini duyurdu.
 
Araştırmacılar, söz konusu açığın Rusya merkezli bir siber suç örgütü tarafından Mart 2017'den beri kullanıldığını tespit ettiler. Güvenlik açığının ne vakitten beri kullanıcıları tehlikeye attığı ise bilinmiyor.
 
Siber korsanlar, bilgisayarlarına kendileri için kripto para madenciliği yapan virüsler gönderdikleri kullanıcıların ayrı olarak Telegram iletileşmelerini, aldıkları ve gönderdikleri dosya ile resimleri çalıyor. Siber suç örgütünün ayrıca kurbanların bilgisayarlarına çevrimiçi bankacılık ve dijital hesap bilgileri gibi önemli verileri çalabilecek bir klavye takip yazılımı yükledikleri belirtiliyor.
 

NÜKLEER GÜÇ DE BİTCOİN MADENCİLİĞİNE BULAŞTI

Güvenlik uzmanları, siber korsanların Telegram masaüstü uygulamasında bulunan ve Unicode sağdan sola kodlama metodu hasebiyle ortaya çıkan bir açıktan yararlandıklarını fark etti. Sağdan sola tekniği Arapça ve İbranice kodlamalarda kullanılıyor.
 
Telegram ekibi henüz bu güvenlik açığını kapatacak bir hamle yapmadı. Kullanıcıların saldırılardan savunmak için yapabilecekleri tek şey dikkatli ve sistemlerinin güvenliğinden emin olmak. Güvenmediğiniz, geliştiricinin resmi sitesi dışındaki kaynaklardan dosya indirmemek, normalden farklı çalışan güvenilir sitelerde bile karşınıza çıkan seçenekleri iyi değerlendirmek saldırıdan savunma talihinizi artıracaktır. 
 
(Habertürk)