Sosyal paylaşım sitesi Facebook yaptığı bir blog paylaşımında, sosyal medyanın akıl sağlığına zarar verebileceğini kabul etti ancak kullanıcıların daha fazla durum paylaşımı ve yorum yaparak daha mutlu olduklarını da savundu.

Sosyal Medya Ruh Sağlığımızı Bozuyor!

Teknoloji devi haftasonu yaptığı bir blog paylaşımında sosyal medyanın insanları mutsuz ettiğine ait ispat eder olduğunu doğruladı. Paylaşımda, arkadaşlarının vaziyet güncellemelerini "saklıca takip eden" kişilerin tinsel vaziyetlerinin düşük olabileceği vurgulandı.

Facebook araştırma dolaysızörü David Ginsberg ve araştırma asistanı Moria Burke, "Genelde insanlar sosyal medyada büyük ölçüde pasif bir şekilde -iletişime geçmeden yalnızca okuyarak- fazla zaman geçirdiğinde sonrasında daha kötü bir ruh haline girdiklerini aktarıyor" yazdı.

BUGÜNE KADAR REDDETMİŞLERDİ

Akademik araştırmalar sosyal medyanın çöküntü, özgüven kaybı ve yalnızlık hissiyle irtibatlı olabileceğine değin ikazlarda bulunmuş, Facebook bugüne kadar platformun psikolojik bir zararı olabileceğini reddetmişti.

OKUYANLAR DAHA KÖTÜMSER

Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmayı kaynak gösteren blog paylaşımında, günde 10 dakika Facebook paylaşımlarını "okuyan" öğrencilerin paylaşım yapan ve Facebook üzerinden arkadaşlarıyla iletişim kuran öğrencilere göre daha kötümser bir modda olduğu söylendi.

LİKE YAPANLAR ACI ÇEKİYOR

California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ise arkadaşlarının paylaşımlarını çok fazla "like" yapanların en çok acı çeken kişiler olduğu çünkü bu kişilerin kendilerini bu pozitif durumlarla karşılaştırma eğiliminde olduğu belirtildi. 

Açıklama üst düzey bir Facebook yönetici olarak çalışmış Chamath Palihapitiya'nın sosyal medya ağını "beşeri ilişkileri yaralamak, kullanıcıları 'terkedilmiş ve boş' hissine itmekle" suçlamıştı. 2011 seneye kadar Facebook'un kullanıcı büyümesi başkan yardımcısı olarak görev yapan Palihapitiya Standford Business School'da öğrencilere yaptığı bir konuşmada, "Artık toplumun kumaşını parça parça eden teknolojiler ürettiğimiz bir noktadayız, gerçekten durum bu" demişti.