Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan kritik Skype zafiyeti, kullanıcıları tehdit ediyor. Zafiyetin giderilmesi için hemen hemen Skype‘ın baştan kodlanması gerektiği için Microsoft açığı kapatmak ile ilgili aceleci davranmıyor!

Skype Teklikesi Çok Büyük

Milyonlarca insanın kullandığı Skype‘ta böyle bir zafiyetin saptamış olması oldukça korkutucu gibi gözüküyor lakin aslında vaziyeti daha kritik bir vaziyete sokan Microsoft‘un kendisi.
 
Zafiyetin kapatılması için ufak bir güncelleme yeterli olmuyor. Hatrı sayılır bir bölümünün yine yazılması gerektiği için Microsoft bu zafiyetin kısa bir süre içerisinde çözülmeyeceğini belirtiyor.
 
 Stefan Kanthak tarafından saptayan zafiyet sebebiyle Skype güncellemesi sırasında hackerlar bilgisayarınıza zarar veren DLL dosyasını yerleştirebiliyor. Windows‘un kullandığı DLL dosyalarından birisiyle yer değiştirdiğinde ise yetkisiz bir kullanıcı olsanız dahi en yüksek yetkiyle sisteminize sızmayı muvaffak oluyor. Henüz test2 edilmemiş olmasına rağmen bu zafiyetin Skype‘ın macOS ve Linux sürümlerini de etkilediği düşünülmekte.