Şahsi Verileri Koruma Kurulu, telefon numarası gibi şahsi bilgilerin paylaşıldığı uygulamaları kapatma ve yönetimsel işlem başlatma kararı aldı.

Resmi Olarak Kapatıldı!

 

Türkiye Kişisel Verileri Savunma Heyeti, cep telefonlarında kılavuza kayıtlı olmamasına karşın yazdığınız numaraların kime ait olduğunu gösteren uygulamalara karşı savaş açtı. Banko, gişe, masa gibi bitişik düzende hizmet veren kamu ve özel sektör kuruluşlarının, sistemlerinde kayıtlı olan yurttaşların kişisel bilgilerini gizlemek için özel önlemler almasını kararlaştıran Kişisel Verileri Savunma Heyeti, insanların rızası olmadan isimlerini, telefonlarını ve diğer iletişim bilgilerini paylaşan uygulama ve web sitelerini kapatma kararı aldı.

Heyet, şahsi verilerin savunması konusunda kararını resmi gazetede yayınladı. Başka bir deyişle bundan sonra bu tarz uygulamalara karşı ülkemiz tarafından savaş açılmış vaziyette. Banko, gişe, masa gibi hizmet alanlarında yaşanan güvenlik ihlalleri neticesinde çalınan kişi bilgileri özel uygulamalara yükleniyordu.

Kullanıcı bilgilerinin güvenliği için bankacılık, sıhhat, kargo, müşteri hizmetleri, zincir mağazalar, turizm acenteleri, abonelik sistemi ile çalışan kuruluşlar, belediye gibi kamu hizmeti veren müesseseler ve bu şekilde ellerinde bir kitlenin şahsi verisi olan her türlü şirket ile ilgili, 6698 sayılı Şahsi Verilerin Savunması Yasayı’nun 12. Maddesi uyarınca, şahsi verilerin savunması konusunda olarak banko, gişe, masa gibi bölümlerde yer alan yetkisiz kişilerin bulunmamasını sağlayacak ve benzeri konumda hizmet alan insanların birbirlerinin şahsi verilerini öğrenmesini engelleyecek teknik ve yönetimsel önlemler alınmasına karar verildi.

Bir takım siteler kullanıcıların isim ve numaralarını biliyor. Bu sayede, elinizde isim varsa numara, numara varsa da isme erişmeniz sağlanıyor. Yukarıda sayılan kaidelerin ihlal edildiği vaziyette uygulama ve web sayfalarının hemen durdurulmasına ve 1 milyon TL’ye kadar yönetimsel para cezasına çarptırılmasına karar verildi.