Google ve Facebook'un daha önceki çalışanları, sosyal medyanın negatif tesirlerine dikkat çekmek için milyonlarca dolarlık bir kampanya başlattı.

Milyonlarca dolarlık dost kazığı

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, The Truth About Tech (Teknoloji Hakkındaki Gerçek) isimli kampanya ile, akıllı telefon kullanan çocuklar için daha sıkı savunma ve internet devlerinin sosyal medya bağımlılığını önlemek için daha fazla adım atmaları isteniyor.
 
Kampanya dahilinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'deki 55 bin okula sosyal medyanın tesirlerini anlatan materyaller gönderilecek.
 
Bir ötekisi ise sosyal medya uygulamalarını aşırı kullanımın çöküntü gibi tehlikelerine dikkat çeken reklamlar yayınlamak. Bunlar içinse 50 milyon dolarlık bütçe ayrılacak.
 
İki yasa tasarısının desteklenmesi de kampanyanın hedefleri arasında bulunuyor. Bunlardan biri, teknolojinin çocukların sıhhati üzerindeki tesirlerine yönelik bir araştırma yapılması. Ötekisi ise bot hesapların sınırlandırılması.
 
Kampanyanın teşebbüsçülerinden ve bir zamanlar Google'ın etik danışmanlarından Tristan Harris, gazeteye internet şirketlerinin günümüzdeki tesirlerinden kaygı duyduğunu söyledi.
 
 
"İki milyar kişinin (Google'ın merkezindeki) 50 kişi tarafından yönlendirildiği düşüncesi… Kimse bunun ile ilgili konuşmuyor" diye konuştu.
 
Kampanya Beşeri Teknoloji Merkezi (The Center for Humane Technology) ve çocuklar için güvenli teknoloji sağlanması için mücadele eden Sağduyu (Common Sense) isimli bir sivil toplum kuruluşu tarafından yürütülüyor.
 
Beşeri Teknoloji Merkezi, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in bir zamanlar danışmanlığını yapan Roger McNamee ve Mozilla şirketinin eski çalışanları tarafından destekleniyor. Merkezde, Facebook'un 'beğen' seçeneğini bulan Justin Rosenstein da bulunuyor.
 

'TOPLUMUMUZ TEKNOLOJİ TARAFINDAN GASP EDİLİYOR'

 
Grubun web sitesinde "Toplumumuz teknoloji tarafından gasp ediliyor. Dikkatimizi çekmek için başlayan yarış artık toplumumuzun direklerini yok ediyor: akıl sıhhati, demokrasi, sosyal ilişkiler ve çocuklarımız" ifadeleri bulunuyor.
 
Açıklama şöyle devam ediyor:
 
"Facebook, Twitter, Instagram ve Google dünyanın çokça yararlandığı akılalmaz ürünler geliştirdiler. Ancak bu para kazanmaları şart olan şirketler bu arada bizim dikkatimizi çekmek için bir yarışa giriştiler. Rakiplerinden daha iyi performans göstermeleri için sürekli baskı altında olduklarından, bizi ekrana yapıştırmak için artan bir şekilde ikna etme yöntemleri kullanmak zorunda kalıyorlar."
 
Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki tesiri, teknoloji devlerinin gençler için yeni platformlar yaratmaları üzerine yine gündeme gelmişti.
 
Çocuklar için başlatılan YouTube Kids platformu, izleyenleri şiddet içerikli videolara yönlendirdiği gerekçesiyle tenkit edilmişti.