Kullanıcılarının data güvenliğini ihlal eden Facebook, geç de olsa tedbir aldığını izah etti. Sosyal ağ azalarının verilerini kötüye kullananlara acımayacak.

Facebook'tan sert önemler geliyor!

Facebook, teknoloji dünyasında görülmemiş bir skandala imza atmıştı. Tam 50 milyon kullanıcısının bilgisini Cambridge Analytica isimli firmaya sızdıran Facebook, bu hamlesi ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ seçimlerinin şekillenmesinde büyük rol oynamıştı.
 
Kullanıcı gizliliğinin hiçe sayıldığı bu olay sonrası sosyal medyada #deletefacebook hashtag'i ile yeni bir oluşum ortaya çıkmış ve Facebook'un hisseleri dibe vurmuştu. Çok yakında bu olaydan dolayı rekor cezalar ödeyecek olan Facebook, uzun süren sessizliğini bugün bozdu.
 
Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, bir gün önce yaptığı açıklama ile yaşananlar için önce özür diledi daha sonra ise platformun geleceği için alınacak olan önlemleri paylaştı.
 
Mark Zuckerberg'in Facebook'un geleceği ile paylaştığı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 
1- Platformun gözden geçirilmesi. 2014’te platformu değiştirmemizden önce, büyük miktarda bilgiye erişimi olan tüm uygulamaları, veri erişimini azaltmak amacıyla inceleyeceğiz ve şüpheli aktivitelerde bulunmuş her uygulamayla ilgili kapsamı geniş bir denetleme yapacağız. Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiyi kötüye kullanan geliştiriciler belirlememiz durumunda bu geliştiricileri platformdan yasaklayacağız.
 
2- İnsanları kötüye kullanım konusunda bilgilendirme. Verilerini kötüye kullanmış bir uygulamadan etkilenen insanları bilgilendireceğiz. Bu, insanların “thisisyourdigitallife” aracılığı ile verilerine ulaşılıp ulaşılmadığını öğrenebilmelerini sağlayan bir metodun geliştirilmesini de içeriyor. Önümüzdeki süreçte, verilerin kötüye kullanımı nedeniyle bir uygulamayı kaldırırsak, o uygulamayı kullanmış herkese bilgi vereceğiz.
 
3- Kullanılmayan uygulamalar için erişimi kapatma. Eğer kişi bir uygulamayı son üç ay içinde kullanmadıysa, o uygulamanın kişinin bilgilerine erişimini engelleyeceğiz.
 
4- Facebook ile Giriş verilerinin kısıtlanması. Giriş Yap’ı değiştiriyoruz. Böylelikle, bir sonraki sürümünde, uygulama incelemesi (app review) gerekmeksizin bir uygulamanın erişim isteyebileceği verileri sadece isim, profil resmi ve e-posta adresini kapsayacak şekilde kısıtlayacağız. Bunun dışındaki rastgele bir bilgiyi istemek için bizim onayımız gerekecek.
 
5- İnsanları kullandıkları uygulamaları yönetmek ile alakalı teşvik etme. İnsanlara hesaplarının hangi uygulamalar ile bağlantıda olduğunu ve bu uygulamalara hangi verilerini kullanma desturu verdiklerinin kontrolünü hâlihazırda insanlara gösteriyoruz. Artık bu seçimleri çok daha belirgin ve kolay yönetilebilir hale getireceğiz.
 
6- Zayıf noktaları bulan kişilerin ödüllendirilmesi. Facebook’un Bug Ödül Programını, insanların uygulama geliştiricilerin de verileri kötüye kullanımı belirlemeleri halinde Facebook’a rapor edebilmelerini sağlayacak şekilde genişleteceğiz.