'Terörden suç dosyanız var' diyerek psikiyatri uzmanı Prof. Kadriye Esin Cantez’i kandıran düzmece polisler, 2 haftada bankadaki parasıyla mümadenlerini aldı, dairesini sattırdı.

Dolandırıcılar Ünlü Profesöre Evini Sattırdılar

Ev parasının 1 milyon 860 bin TL’sini kaptıran Cantez’in 1 milyon 700 bin TL’sini bankacı kurtardı. Cantez dolandırılan 6'ncı profesör oldu.
 
Telefon dolandırıcılarının son kurbanı İstanbul'da yaşayan 82 yaşında olan Prof. Kadriye Esin Cantez oldu. Avukatı Zeliha Yüce aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç ilanında bulunan psikiyatri uzmanı Prof. Cantez yaşadıklarını dilekçesinde ifade etti.
 
Beyoğlu'nda yalnız yaşayan Cantez'i, 26 Ocak'ta ev  telefonundan ‘terörle mücadele bilişim uzmanlığı' biriminde çalıştıklarını söyleyen ve kendilerini başkomiser olarak tanıtan Şahin Mübarek ve Hakan Doğan aradı.
 
 
Cantez'e, “Diyarbakır'da sizinle alakalı bir suç dosyası var. Şüpheye düştük o yüzden sizi aradık” diyen sahte polisler, profesörün tüm özlük bilgilerini, hem de kardeşinin ismini ve adreslerini sıralayarak kamu görevlisi olduklarına inandırdı.
 

‘HESABI BOŞALTACAKLAR'

Gazete Habertürk’ten Hayati Arıgan’ın haberine göre sahte polisler, ısrarcı ve zorlayıcı ifadelerle “Banka hesaplarınızı boşaltacaklar, bankadaki parayı çekin, gelecek görevliye teslim edin” diye konuştu. Paraların seri numaraları kaydedilip emanete alınacağını belirten dolandırıcılar, profesöre “Şayet bir mızıkçılık yaparsan gelip gözaltına alacağız. Bakalım bunu nasıl temizleyeceksin” diyerek korkuttu. Sahte polislerin direktiflerini tek tek uygulayan Cantez, bankaya gittikçe para çekti. Evine giden kişiye 13 bin TL ve mümadenlerini bir poşet içinde teslim etti.

‘EVİ SAT, KAPORANI AL'

 
Sonrası gün telefonu yeniden çalan Prof. Cantez'e, dolandırıcılar bu defa de FETÖ'cülerin kimliğinin sahtesini yaparak gayrimenkulünü hileli olarak satacağı yalanını söyledi. Sahtekârların profesöre yönlendirdiği 4 emlakçı, Cihangir'deki dairenin 3 milyon TL ettiğini söyledi. Bedeli düşük bulan Cantez satışa yanaşmadı.
 
Dolandırıcıların “Hanesi acil sat, kaparonu al” direktifini verince ihtiyar kadın Yalçın isimli emlakçı aracılığıyla daireyi Hüseyin T.'ye 3 milyon 600 bin TL çek ve 200 bin TL nakit karşılığı sattı. Çeki bozduran Prof. Dr. Cantez, paranın 400 bin Euro'sunu aldı ve kalan 1 milyon 742 bin TL'yi hesabına yatırdı. Hemen peşinden da 400 bin Euro'yu sokağın başında bekleyen kişiye teslim etti. Bununla kanaat etmeyen sahtekârlar sonrası gün yeniden arayarak bankadaki parayı da çekmesini söyledi.
 
Bankaya giden Cantez, korku ve panik içinde görevliye parayı çekmek istediğini söyledi. Ancak bankanın müdür yardımcısı vaziyetten şüphelendi ve polisi aradı. Bankaya giden polisin dolandırıldığına ikna ettiği Prof. Cantez, 4 emlakçı ve dolandırıcılardan şikâyetçi oldu. Polis şimdi sahtekârları yakalamaya çalışıyor.

 

DOLANDIRILDIĞI BİLİNEN PROFESÖRLER

 
– 2013'te ünlü kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay, telefon dolandırıcılarına 50 bin dolar ile 10 bin lira kaptırdı.
 
– 2015'te ünlü ceza hukukçusu Prof. Dr. Erdener Yurtcan, telefonda kendisini başsavcı olarak tanıtan sahtekâra 4.5 milyon lirasını verdi.
 
– 2016'da Samsun'da profesör karı-kocanın 100 bin liralık süs eşyası ile 3.000 Euro ve 900 dolar paralarını alan 2 dolandırıcı, Ankara'ya kaçarken yakalandı.
 
– 2017'de Kayseri'de ilahiyat profesörü 48 yaşındaki Ü.G., 1 milyon 55 bin lira kaptırdı.
 
– İran'da bir üniversitede dekanlık yaparken emekli olup İstanbul'a yerleşen 90 yaşındaki Prof. Hüsrev Mellah da 2017'de “Sahte para operasyonu yapıyoruz” diyen dolandırıcılara 2 milyon lira verdi.