Güvenlik araştırmacılarının yeni bulguyu, WhatsApp kullanıcılarını güvenlik ile ilgili kaygı içine soktu. Araştırmacılara göre siber casusların WhatsApp'ın güvenlik işlemlerini kandırarak grup sohbetlerine dahil olması olası.

Casusların WhatsApp Gruplarına Girebildikleri Bir Açık Keşfedildi!

WhatsApp, açık bir şekilde dünyanın en çok kullanılan anlık iletileşme uygulamasıdır. Ancak buna karşın her uygulamada olduğu gibi WhatsApp’ın da bir takım kusurları vardır. Almanya’nın Bochum şehrinde bulunan Ruhr Üniversitesi’nden güvenlik araştırmacılarının bulduğu açığa göre WhatsApp grup sohbetlerimizde ‘casuslar’ olması mümkün.
 
Araştırmacıların bulgununa göre bir kişi, uygulamadaki hatayı kullanarak güvenliği aşabilir ve bir grup sohbetine suskunca dahil olabilir. Bildiğiniz gibi normal koşullarda üye olduğunuz WhatsApp grubuna bir kişi ilave ettiğinde bildirim alırsınız. Ancak araştırmacılara göre sunucunun ileti işleme biçimini karıştırarak gruba suskunca dahil olunabiliyor.
 
WhatsApp’ın iddiasına göre uçtan uca şifreleme bir siber casusun ferdi veyahut grup sohbetine dahil olmasını olanaksız kılıyor. Ama Almanya’daki araştırmacıların belirtileri kullanıcıların kafasında sual işaretleri oluşmasına kapı araladı. Belki de WhatsApp’ın söz ettiği ‘uçtan uca şifreleme’ sanıldığı gibi aşılamaz bir güvenlik sağlamıyordur.
 
Bir WhatsApp sözcüsü konu konusunda yaptığı açıklamada, WhatsApp grup sohbetlerini saklı konukların dahil olamayacağı şekilde kurduklarını, kullanıcı güvenliği ve saklılığının kendileri için çok önemli olduğunu, bu yüzden kullanıcılardan çok az data topladıklarını ve maksimum güvenlik için gönderilen tüm iletilerin uçtan uca şifrelendiğini söyledi.