Sony, MWC 2018’de çok güzel iki telefon tanıtmış olsa da, bu cihazlar şirket hakkında önemli bilgileri gözler önüne serdi.

Sony, Tasarımlarını HTC'den mi Kopyaladı?

Sony, MWC 2018’de çok güzel iki akıllı telefon sundu. Çok uzun senelerden beri sadık kalınan akıllı telefon tasarımı değiştiren şirket, bu kökten kararı ile hayranlarından övgü topladı. Bu vaziyet ilk başta çok güzel gibi gözükse de, şimdi düşündüğümüzde şirketin tüm tasarılarını daha iyi anlayabiliyoruz.
 
Sony, akıllı telefon pazarına girdiği Xperia Z’den bu yana her vakit benzer bir tasarımı benimsedi. Açısal tasarımın üstündeki ve altındaki devasa çerçhaneyeler, Xperia serisinin özelliklerini tanımlıyordu. Bu tasarım günümüzde kötü gözükse de, bundan 5 sene önce 2013’lü senelerde son derece kaliteli ve beğenilen bir tasarım olarak gözüküyordu. O vakit kime sorarsanız mesele, muhtemelen Xperiza Z serisinin tasarımının çok güzel olduğunu söyleyecekti.
 
Daha sonrasında diğer akıllı telefon üreticileri, bazı atılımlar yaptılar. Bu atılımlara karşı reaksiyon veremeyen Sony, aynı tasarımla akıllı telefon üretmeye devam etti. Şirketler 18:9 gibi geniş ekranlara geçtiler, çerçhaneyeler azaltıldı derken, Galaxy S8 ve Essential Phoen gibi şık aletler ortaya çıktı.
 
 
Sony, bu rekabete ayak uydurmak için yıllardır kullandığı tasarımı değiştirmeliydi. Nitekim öyle de oldu. Şirket tasarımını değiştirdi, ancak bir mesele vardı. Sony’nin yeni telefonları HTC U11’e çok fazla benziyordu. Bu vaziyetin hemen peşinden Sony kullanıcıları büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Sony, müşterileri için heyecan yaratmıyordu artık. Bu aslında sürpriz olmamalı. Sony’nin CEO’su Kaz Hirai, geçtiğimiz günlerde The Guardian’a verdiği demeçte, akıllı telefon sektöründe bir sonraki büyük atılıma oynayana kadar sektörde kalmaya çalışacaklarını açıklamıştı. Bunun manası, bir sonraki atılıma kadar şirketin inovasyon çalışmalarını durdurmuş olması. Sırf sektörde isimi duyulsun diye çabalayan Sony, akıllı telefonlarına ihtiyaç duyulan önemi vermiyor.
 
Sony, umarız ki en yakın zamanda kendine yeni bir hedef belirler, çünkü şu anda kullanıcılarına gösterdiği bu tavırlarla ne kadar alakasız bir şirket olduğunu herkese gösteriyor.