Sony’nin Android Açık Kaynak Projesine yaptığı katkılar ve sade Android kullanıcı arayüzü biliniyor. Akıllı telefon üreticisi Android’in en son sürümüyle çalışan telefonlar çıkarma sözü de vermiş, bu sözünü Xperia XZ1 ve Xperia XZ1 Compact‘ı Android 8.0 Oreo ile çıkararak tutmaya başlamıştı.

Sony Firmasından Android için Güncelleme Sözü

Çıkan son bir haber, Sony’nin yeni amiral gemisi telefonlarına, çıktıkları tarihten itibaren en fazla iki sene süresince güncelleme sunacağını gösteriyor. Google ise, geçtiğimiz aylarda çıkardığı Pixel 2 ve Pixel 2 XL ile beraber yaklaşımını değiştirmiş, en az üç sene süresince platform desteği sunacağını taahhüt etmişti.
 
 
 
Sony’nin yeni kararı Android 8.0 Oreo ile birlikte çıkarılan Treble Projesinin bir parçası olabilir. Söz konusu proje, Android işletim sistemi güncellemelerinin daha kolay ve hızlı şekilde dağıtılmasını fakatçlıyor.
 
Xperia Blog tarafından verilen habere göre, Sony’nin yeni Xperia XZ1 ve Xperia XZ1 Compact modelleri Android P güncellemesinin yanı sıra Android Q güncellemesini de alacak. Buna ek olarak Sony, zamanlama ve vaziyete bağlı olarak güvenlik güncellemeleri de çıkaracak. Sony, geçen yılın sonlarında çıkardığı iki telefonda da Android 8.0 Oreo sürümünü kutudan çıkar çıkmaz sunuyordu.
 
Sony’nin yeni güncelleme siyaseti amiral gemisi telefonlara uygulanacak. Orta segment veya giriş segment telefonlara da aynı muamelenin uygulanıp uygulanmayacağı bilinmiyor. Çıkan haberde, Sony’nin yalnızca belirli standartları karşılayan telefonlar için güncellemeler sunacağı belirtiliyor. Diğer bir söylemle, telefonlar Android güncellemelerini yalnızca Sony kararlı bir güncelleme çıkarırsa alabilecek.