Galaxy S9 ve S8 dışarıdan neredenyse aynı görünseler de, Galaxy S9 biraz daha dayanıklı. Sebebi ise Samsung'un yaptığı bu geliştirmeler...

Galaxy S9, Galaxy S8'e göre ne kadar dayanıklı ?

Samsung'un orta ve üst düzey telefonlarının cam gövdesini savunmak için çoğu vakit kılıf kullanmanız veya çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun nedeni açık: Cam yüzey telefonu düşürmeniz halinde kolayca çizilebiliyor ve çatlıyor. Bu konuda boş durmayan Samsung ise en son amiral gemisi Galaxy S9'ya yaptığı birkaç küçük farklıkla yeni telefonun dayanıklılığını Galaxy S8'e mukayese et arttırmış.
 
Öncelikle ön cam bir miktar kalınlaşırken (0,5T'den 0,6T'ye çıkmış), aletin metal çerçevesi de iyileştirilmiş. Firma Galaxy S9'da AL 7003 yüksek dirençli alüminyuma yer vermiş. AL 7003'ün Galaxy S8'deki AL 6013 kadar kolay deformasyona uğramadığı belirtiliyor. Galaxy S9'un çsafhasındaki metal çerçhaneye de 0,2mm daha kalın ve düşme esnasında cama 1,2 kat daha az şok aktarıyor.
 
Farklıklar küçük gibi görünse de kimi vaziyetlerde ekranın düşme neticeninde çatlamasıyla çatlamaması arasındaki farkı belirleyebilir. Galaxy S9 ve S9+'ın yapısındaki bu farklıklar, telefonların da sırasıyla 0,5mm ve 0,4mm daha kalın olması demek. Bunda konumu değiştirilen parmak izi sensörünün de hissesinin olduğunu söyleyelim.