Yerli otomobil üretmek için bir konsorsiyum kuran 5 şirketten ilk toplu açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre ilk etapta 3 farklı modelde araba bizleri bekliyor.

Yerli otomobil için açıklama geldi: 3 Model Birden Geliyor!

2017’nin Kasım ayında resmiyete dökülen yerli araba için yeni bilgiler paylaşıldı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre 5 babayiğidin ortak bir konsorsiyum kurduğu yerli araç projesi, orta ve uzun vadede bir proje olarak tasarlandı. Orta vadede, 3 değişik elektrikli araç modeli çıkartacak konsorsiyum, 3 fazdan oluşan ve 15 seneye dağılan bir yatırım hamlesiyle yoluna devam edecek.
 
 
Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’in bir araya gelerek kurduğu Türkiye’nin Otomobili Ortak Teşebbüs Grubu(OGG), konuya ait resmi bir açıklama yaptı.
 

OGG’un yaptığı açıklama;

“İstanbul’da faaliyete geçirdiğimiz proje büronunda proje operasyonlarının günlük yönetimi ve takibini yapmaktayız. Değişik ülkelerde başarılı işlere imzalamış çok geniş bir ekip ile çalışıyoruz. Reisicumhurumuz, Başbakanımız ve Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü başta olmak üzere devletimiz tarafından güçlü bir şekilde desteklenen dünya standartlarında bir neticeye eriştirme gayesi içerisindeyiz. Türk endüstrisi ve teknolojisi açısından bir dönüm noktası olacağını düşündüğümüz bu proje için teknoloji ve tüketici trendlerini de izleyerek sektörde tamamiyle farklı bir konumlanma sağlayacak kapsamı geniş bir taktik oluşturmaktayız. Teknik ve finansal çözümleme çalışmalarımızı da bu kapsamda sürdürüyoruz. Tüm bunları yaparken de Türk halkının görüş ve beklentilerine göre ‘Türkiye’nin Otomobili’ni tasarlamanın birinci önceliğimiz olduğunun şuurundayız. Bu kapsamda Türkiye genelinde çok kapsamlı ve profesyonel bir tüketici araştırması yürütüyoruz. Buna göre milletimizin nasıl bir otomobil istediğini belirliyor ve çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz.” diyerek aracın ilk etapta Türkiye pazarını amaçladığını açıkladı.
 
 
OGG, açıklamaların devamında şu anda gelişen olaylar ve alınan kararları maddeler halinde açıkladı:
 
“‘Türkiye’nin Otomobili’ projesinin uzun soluklu bir yatırım tasarılaması gerektiğinin farkındayız. Üç fazdan oluşan takriben 15 senelik bir yatırım hamlesine yönelik tasarılarımızı hazırlamaktayız.
 
Orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3 farklı elektrikli araç modelinden oluşacak otomobil portföyü, Türk halkının ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak ayrıntılandırılmaktadır.
 
Beynelmilel markalar ile rekabet edecek yerli marka araçların ilk modelini daha önce açıklandığı gibi 2019 seneninde prototip, 2021 seneyin nihayetinde seri üretime geçiş olarak tasarılamaktayız.
 
Öncelikle Türk halkının beğenisine sunulacak olan ‘Türkiye’nin Otomobili’ en yüksek standartlarda üretilecek ve geliştirilecek olup, endüstrimiz ve teknolojimiz açısından da bir kaldıraç görevi görecektir.
 
İkinci etapta, elektrikli Türk araçlarını yalnızca ülkemizde değil bu arada dünya pazarında talep gören beynelmilel bir marka haline getirmeyi amaçlıyoruz.
 
Tüm bu tasarılama çalışmalarımızı yürütürken önümüzdeki aylarda kurmayı tasarıladığımız şirketimizin kilit yöneticilerini belirlemek üzere kapsamlı bir süreç yönetiyoruz."
 
 
OGG, bu açıklamaların dışında Türk halkının ilk günden beri çok destek verdiğini ve bu vaziyetten hoşnut olduklarını belirtti. Üretilecek araç henüz belli olmamasına karşın çok fazla talep aldığını belirten OGG, ön siparişin şu an için söz konusu olmadığını ifade etti. Şu anda yerli otomobil için ortak bir şirket kurup bu şirkette görevli olacak insanları ayarlamaya çalıştıklarını söyleyen OGG, ilerleyen dönemde yeni bilgiler geldikçe kamuoyuna açıklamalarda bulunacaklarını belirtti.