Yerli Otomobil üreticilerinden BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil üretimi için kurulan orta girişim grubunun Mart ayının sonlarına doğru bir şirket kuracağını açıkladı.

Yerli Otomobil'de Önemli Gelişmeler Yaşanıyor!!

 
MÜSİAD Genel Merkezi’nin ‘Otomotivde Vizyonumuz Made In Turkey’ başlığıyla düzenlediği Türkiye İstişare toplantılarında yer alan BMC Yönetim Heyeti Başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil üretimiyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu.
 
Ortak teşebbüsün çalışmalarıyla alakalı değerlendirmeler yapan Sancak, “Yaptığımız tasarılamaya göre Mart’ın sonuna doğru bu işi tamamiyle üstlenecek şirket doğmuş olacak. Şu anda zati hazırlıkları 5 senelik, 10 senelik, 20 senelik tasarılamalar yapılıyor. Boş durulmuyor. Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığımızın büyük desteği var. Devletimizin büyük desteği var. Reisicumhurumuz zati duyuru etmişti, külliyede bu konuyla alakalı bir o da denetim kurdu. Bizi denetliyor zati, çok şükür her şeyi denetlediği gibi, bizi de denetliyor. Çünkü bu Türkiye’nin beynelmilel alanda bayrak göstermesi hareketi. Rastgele bir ticari işten öteye bir şey, bir de bu yalnızca araba yapmak işi değil. Bilgi ve teknolojileri ile ilgili bu sektörde Türkiye bu uygulamayla beraber bir iş sektörünü millileştirmiş olacak. Meselesi sadece bir araba olarak düşünmemiz gerekli. Çeşitli boyutları var. Bir sektör insanlığın gittiği bir alan, yapay zeka, teknoloji, yazılım, bunların hepsi bir araya gelecek. İşte Türkiye bu adımla buraya adım atıyor” diye konuştu.
 
Yerli otomobil üretiminin finansman kanadıyla alakalı değişik bir yaklaşımda bulunan Sancak, “Biz finansmanından korkmuyoruz. Biz bunu düzgün anlattığımız vakit bu halk bunun finansmanını üstlenir. Biz son kuruşumuza kadar vereceğiz. Paramız bittiği zaman döneceğiz, halka diyeceğiz ki, bak bu kadar para lazım, bizim paramız bitti. Bu halk bize fazlasını verir” ifadelerini kullandı.
 
Yerli otomobil üretiminin Sakarya’da yapılması taleplerine ait düşüncelerini sarf eden Sancak, “Bana sorarlarsa ben Sakarya’da olmasını isterim. Sakarya lehine lobi yapacağım, benim bütün her şeyim Sakarya’da” şeklinde konuştu.
 
Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesi çağrılarına karşılık “Sakarya’da otomotiv ve yerli otomotiv denilince büyük bir heyecan var. Sakarya birçok açıdan talihli, İstanbul gibi, birçok büyük şehre de yakın. Stratejik konum olarak da hem limanımız var, Karasu’da büyük bir liman. Yan endüstrisiyle bu konuda yetişmiş ve tecrübeli insan gücüyle, burası hem de Avrupa’ya yakınlığıyla, pazarlama noktalarıyla büyük öneme ait” diye konuştu.
 

Türkiye’nin Otomotiv Başkenti Bursa

Üretimin yapılacağı şehir ile ilgili diğer talip şehir ise Bursa oldu. Bursa Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’de otomotiv başkentinin Bursa olduğunu belirterek “Yerli otomotiv dediğimizde Türkiye´de otomotivin başkenti Bursa. Bugün Türkiye´de her iki otomobilden birisi Bursa´da üretiliyor. Otomobil ihracatının hemen hemen yüzde 60´ından fazlası şehirdeki ana endüstri ve yan endüstri tarafından gerçilave ediştiriliyor. Bursa´nın hem coğrafik olarak lojistik altyapısı, hem de insan kaynağı, buradaki şirketlerin potansiyeli özellikle Türkiye´nin büyük projelerinde en önemli sevimsiz gücün bu bölge olduğunu gösteriyor” diye konuştu.