Yüksek teknolojili (hi-tech) kalem, kardiyak hastalıkların teşhisini kolaylaştıracak. Doktorlar ve cerrahlar yüksek teknolojili kalem ile teşhis doğruluğunu artıracak.

Yeni nesil cerrahi bir kalem geliştirildi!

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki Boston Çocuk Hastanesi uzmanları, cerrahi bir kalem geliştirdi. Kalem, kan pompalanmasından mesul olan adalelerin bulunduğu kalbin duvarlarına ince lazer ışını yönlendirerek çalışıyor. Küçük çaplı bu tarama ile hastanın kalp krizi geçirme ihtimalinin olup olmadığı testpit ediliyor.
 
Kalp hücrelerinde mitokondrinin oksijen kaynağı tükendiğinde adale hücrelerinin ölme rizikosu artıyor. Bu da olası bir kalp krizine kapı aralıyor. Tüm bu olaylar gerçilave edişirken alakalı bölgede elektron birikmesi yaşanıyor. Araştırmacıların geliştirdiği bu kalem, elektron birikmesini inceleyerek kalp krizi vaziyetini inceliyor.
 
Sıçanlar üzerinde yapılan testlerde kalemin yüzde 97 doğrulukla çalıştığı belirledi. Ayrı olarak, olası bir kalp krizi vaziyeti bu kalem aracılığıyla 10 dakika önceden öngörülebiliyor. Dolayısıyla acil müdahale vb vaziyetlerde doktorlar için yüksek doğruluklu bir çözüm sağlıyor.