İngiltere Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre yalnızlıktan sorumlu olan bir bakanlığın kurulduğu açıklandı.

‘Yalnızlıktan Sorumlu’ Bakanlık Kuruldu

Temellerinin 2016 seneninde aşırı sağcı bir kişi tarafından İşçi Parti milletvekili Jo Cox’un attığı Yalnızlık Bakanlığı, Başbakanlık büronundan yapılan açıklamaya göre heyetmiş vaziyette. Muhafazar Parti’den milletvekili olan Tracey Crouch’un da Yalnızlık Bakanı olarak atandığı belirtildi.

Konuyla alakalı bir açıklama yapan Başbakan Theresa May, "Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne düzeyde olduğunu anlamış ve kendini bu vaziyetten muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı" diye konuştu. May, yeni bakanlığın, Cox’un kalıtına sahip çıkıp bu konuda çalışan sivil toplum örgütleriyle beraber hareket edeceğini belirtti.

Göreve atanan bakan Crouch ise şu açıklamayı yaptı: "Bu konu Jo'nun ihtirasla ilgilendiği bir problemdi, biz de hatırasına sahip çıkmak ve İngiltere'de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız." Crouch, bu arada yalnızlığın doğru şekilde ölçülebilmesi için Milli İstatistik Bürosu’nin bir yöntem geliştireceğini belirtti.

2017 seneninde yayımlanan bir rapor, yalnızlığın insan sıhhatine günde 15 sigara içmek kadar zarar verdiğini ortaya koymuştu. 75 yaşından büyük olan insanların ülke nüfusunun 2 milyonuna tekabül ettiği ve yarısının da yalnız yaşadığı düşünülüyor. Öyle ki bu insanların bazen günlerce, hem de haftalarca hiçbir sosyal aktivitede bulunmadan yaşadığı belirtiliyor.