Virgin Galactic adlı şirketin uzay gemisi ‘VSS Unity’nin geçen hafta başarılı bir test yolculuğu gerçekleştirdiği bildirildi.

Uzaya Özel seferler çok yakın: İlk adaylar justin bieber ve Stephen Hawking

Business Insider’ın haberine göre Virgin Galactic bu sene içerisinde uzaya bir turist konvoyu götürmeye hazırlanıyor. 11 Ocak günü AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki Mojave Çölü üzerinde 50 bin fit yükseklikte ana gemiden ayrılan ‘Unity’ başarılı bir iniş gerçilave ediştirdi. Güvenli inişten önce uzay gemisinin uçuş performansı, stabilite ve kontrol kapasiteleri test2 edildi.

Takım, önümüzdeki günlerde her uçuş testine çeşitli unsurların ilave etmesiyle uzay bulgununa en yakın tecrübesi sağlayabilmek için çalışacak.

Geminin kapasitesi altı yolcu ve iki kaptandan oluşuyor. İki buçuk saat sürecek yolculukta altı dakikalık sıfır yerçekimi ve Dünya’nın uzaydan seyri gibi tecrübeler bulunuyor.

 

Biletler 250 bin dolar değerinde. Aralarında Stephen Hawking, Ashton Kutcher, Leonardo DiCaprio ve Justin Bieber’ın da bulunduğu yüzlerce kişi, yolculuğa katılmak için şart olan depozito ödemesini çoktan yaptı.

Güvenli bir biçimde bitiren test uçuşu, Mojave’de bir kaptanın ölümüne kapı aralayan kazadan üç yıl sonra gerçilave edişti.

Virgin Galactic’e ait  ‘VSS Enterprise’ isimli uzay gemisinin çöle çakılması üzerine, şirketin ticari işlem ruhsatı elinden alınmış, Federal Havacılık İdaresi bu kazanın üzerinden iki sene geçtikten sonra şirkete ruhsatını geri vermişti.