Artık eskisi kadar kullanmadığımız USB bellekleri kullanmanızı sağlayacak 6 yol, yazımızda! Hadi şimdi detaylara bakalım.

USB Bellekle Güvenli Şekilde Yapabileceğiniz 6 Şey!

Yakın geçmişte dosya paylaşımının vazgeçilmezi USB çubukları, yerini geniş ölçüde bulut hizmetlere bıraktı. Yeniden de tamamiyle ölmüş değiller; onlardan yararlanabileceğiniz birçok alan var. Bir yerlerde boş boş bekleyen bir USB sürücünüz varsa, işte ondan yararlanmanızı sağlayacak birkaç yol.

1. Taşınabilir Linux sistemi kurun

Linux dağıtımlarının birçoğu, USB sürücüsünden dolaysız olarak çalışabiliyor. Bu sayede tam bir işletim sistemini taşınabilir sürücü üzerinde tutabiliyor, dosyalarınızla beraber istediğiniz yere götürebiliyor ve rastgele bir PC'ye takarak çalıştırabiliyorsunuz.

2. Uygulamalarınızı yanınızda taşıyın

Bütün bir işletim sistemini yanınızda taşımak kulağınıza mübalağalı geliyorsa, Windows'u ayrılmadan uygulamalarınızı USB sürücünüzde taşıyabilirsiniz. Bu vaziyette uygulamalar, asıl işletim sisteminden değişik bir konumda bulunacak ve sabit diskinizde yer kaplamayacaktır. Popüler uygulamaların çoğu, bu şekilde çalışabiliyor. Çantanızda bir laptop taşımak yerine küçük bir USB hafıza taşımak, yükünüzü ciddi biçimde hafifletebilir.

3. Yolculuk öncesi hazırlık

Dosyalarınıza Dropbox gibi hizmetler üzerinden çevrimiçi olarak kolaylıkla erişebilirsiniz ancak tatile gidiyorsanız, pahalı mobil ağlara para ödememek veya Wi-Fi irtibatı aramamak için dosyalarınızı fiziksel olarak yanınızda taşımanızda yarar var. Elbette yeniden bir PC'ye ihtiyacınız olacak, ancak bu laptop'la dolaşmaktan ve yabancı PC'lerde şifrelerinizi yazmaktan daha iyi olabilir.

4. Virüs temizliği

Virüs bulaşan bilgisayarınızı temizlemek, her vakit pek kolay olmayabilir. Kimi virüsler, sık müracaatlan temizleme yöntemlerine mani olabildiği gibi bazıları, internete bağlanmanızı hem de PC'nizi açmanızı engelleyebilir. İşte burada temizleyici USB belleğiniz devreye giriyor. Anvi Rescue Disk, ClamWin Portable, Avira PC Cleaner ve Emsisoft Emergency Kit gibi ücretsiz antivirüsleri USB sürücüsünde taşıyabilir, virüs bulaşan PC'yi temizlemeyi tecrübe edebilirsiniz.

5. Kurtarma sürücüsü oluşturun

Teknik meseleler bazen bilgisayarınızın açılmasına engel olabilir. Bu vaziyette bir USB kurtarma sürücüsüyle Windows'u tekrar hayata döndürebilirsiniz. Ancak öncesinde bu sürücüyü hazırlamanız gerekiyor.
 
Başlat menüsünü açın ve "kurtarma sürücüsü oluştur" öğesini bulup çalıştırın. Açılan pencerede "Sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekle" seçeneğini işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayın. Bir USB sürücüsü bağladıktan sonra bu sürücüyü listeden seçin ve Oluştur'a tıklayın.
 
İşlem bitirdiğinde acil vaziyetlerde üzerinden ön yükleme yapabileceğiniz bir USB sürücünüz olacak.

6. Web'de güvenle dolaşın

Web'de veya deep web'de güvenle dolaşmanızı sağlayacak, çıkardığınızda tüm izlerinizin PC'den silineceği bir USB sürücüsü oluşturabilirsiniz. USB sürücüden çalışabilen Tails OS, USB belleği söktüğünüzde etkinliğinizin tüm izlerinin kaybolmasını sağlıyor.