Sizi aldatmaya çalışan bir insanın aldattığını anlamak günlük yaşamın öndemli bir parçasıdır.

Son Dakika : Yalan Testi Gerçek Oldu

Sizi aldatmaya çalışan bir insanın aldattığını anlamak günlük yaşamın öndemli bir parçasıdır.
Ancak mahkeme salonlarında yalan söylenip söylenmediğini anlamak daha önemlidir.
İnsanlar yemin ederek doğruyu söyleyeceklerini söyleseler bile her zaman yeminlerini kabul etmezler Ve bu sözleri anlamak masum veya suçlu gibi çok büyük bir fark olarak karşımıza çıkar.
 
 
Bu sorunu çözmek için Maryland Üniversitesinden araştırmacalar bu aldatmayı ortaya çıkarmak için yapay zekayı kullanan bir sistem olan Deception Analysis and Reasoning Engine(DARE)'i geliştirdi.
 
DARE şu şekilde kullanılıyor. Dudaklar çıkıntılı yada kaşlarını çattı gibi insan mimiklerini aramaya ve sınıflandırmaya aynı zamanda ses kalıplarını çözmesi için ses frekansı öğretildi.
 
 
Peki DARE ne kadar doğru ?
 
UMD araştırmacısı Bharat Singh'e göre, "doğru" sistemi açıklamak için en iyi kelime olmayabilir. "Bazı haberler yanlış anlalışılmış  doğrular da olabilir" diye konuştu. Fütürizm  rastgele seçilen olumlu bir örneği rastgele seçilen negatif bir puandan daha yüksek derecelendiren bir sınıflandırıcının olasılığını ifade eder.
 
Sonuç olarak  DARE, yalanları tespit etme görevinde  ortalama kişiden daha iyi performans gösterdi.
 
Araştırmacılar, bu Şubat ayında Yapay Zekayı Geliştirme Birliği (AAAI) 2018 Konferansı'nda yalan söyleyeni tespit eden bu sistem  hakkındaki çalışmalarını sunacaklar.