Samsung kripto para madenciliği için işlemci üretecek

Samsung'dan Kripto Para Hamlesi

 
Kripto para birimlerinin yükselişi sayesinde grafik kartlarının fiyatı piyasa ücretlerinin üç katına kadar yükselirken, stoklardaki miktarı da aydan aya azalarak tüm vakitlerin en düşük düzeyine iniyor. Ancak PC oyuncuları çok yakında rahata erecek, çünkü Samsung, kripto para madenciliği için özel olarak geliştirilmiş işlemciler çıkarmayı tasarılıyor.
 
TechCrunch’ın haberine göre Samsung, işlemci biriminin kripto para madenciliği yongalarının üretimiyle yakından ilgileneceğini doğruladı. Henüz konuyla alakalı fazla ayrıntı bulunmuyor, ancak Güney Koreli bir yayın organının belirttiğine göre, şirket tekil bilgisayar işlemleri için tasarlanmış uygulama odaklı entegre devreler (ASIC) üretmeyi tasarılıyor.
 
Samsung’un doğruladığı madencilik yongalarının birçok bilinmeyeni arasında, ASIC dirençli denilen Ethereum’da, bir ASIC türevinin nasıl işlev göreceği de bulunuyor. Aslında Ethereum’un ASIC’e karşı dayanıklı olması gibi bir gereksinim yok, ancak bu, Samsung’un çözmesi şart olan bir problem olarak duruyor.
 
Güney Koreli elektronik şirketinin kripto para dünyasına giriş yapma hamlesi biraz garip karşılanabilir, ancak şirket çoktan kripto para madenciliğinin içinde bulunuyor. Madencilikte kullanılan grafik kartlarının büyük bir bölümünde Samsung’un yüksek kapasiteli hafıza yongaları kullanılıyor.
 
Samsung çoğunlukla akıllı telefonlarıyla veya 4K QLED TV’leriyle bilinirken, şirket son olarak Intel’i geride bırakarak dünyanın en büyük çip üreticisi oldu. Bu en son teşebbüs de şirketin silikon pazarındaki konumunu biraz daha güçlendirecektir.
 
Umarız, Samsung’un ASIC yongalarına girişi dünya genelinde GPU stoklarına doğru olan yığılmayı azaltır. Bununla beraber şirketin kripto para madenciliği pazarına eğilmesi grafik kartları için bellek sıkıntısı da çıkarabilir. Ancak düşünüyoruz ki, Samsung’un bunun için bir tasarısı vardır.