Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, ilk sefer kadınlardan olgunlaşmamış yumurta hücreleri alarak bunları döllenme mertebesine gelinceye kadar laboratuvarda olgunlaştırdıklarını açıkladılar.

Laboratuvarda büyütülen ilk insan yumurtası gelecekte doğurganlığa yardımcı olabilir

Bunun ileride çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek rehabilitasyonu yöntemine bir alternatif olabileceği belirtiliyor.
 
Ayrı olarak kanser rehabilitasyonu gören kız çocuklarının doğurganlığını savunmak için de bir yol olabileceği kaydediliyor.
 
Bu ayrı olarak, bilim için hali hazırda bir sır olan insan yumurtasının gelişimini keşfetmenin bir yolu olarak görülüyor.
 
Araştırmacılardan Profesör Evelyn Telfer, bunun üremenin ilk evreleri üzerine yapılan 30 senelik bir araştırmanın neticesi olduğunu söyledi.
 
Bu evreye gelinmesi onyıllar alsa da, bilim insanları artık yumurta hücrelerinin yumurtalığın dışında da gelişimini sağlayabiliyor.
 
Araştırma süreci birkaç evreden oluştu.
 
Öncelikle kadınlardan olgunlaşmamış yumurtalar alındı.
 
Hemen peşinden laboratuvarda insan vücudundakine benzer bir ortam yaratıldı.
 
Daha sonra bu yumurtaların döllenme evresine gelene kadar büyüdükleri görüldü.
 
 
Yalnızca yüzde 10'u olgunluğa ulaştı
Uzmanlar bunun heyecan verici bir mihenk taşı olduğunu söylüyor, ancak muayenehane olarak kullanılmaya başlanmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekecek.
 
Şimdiye kadar yumurtaların yalnızca yüzde 10'u olgunluğa ulaştı.
 
Ve yumurtalar henüz döllenmedi, bu yüzden ne kadar yaşayabilir oldukları henüz bilinmiyor.
 
Araştırmacılardan Profesör Evelyn Telfer, BBC'ye yaptığı açıklamada, "İnsan dokusunda bu noktaya erişmenin mümkün olduğuna değin bir delile erişmek çok heyecan verici" diyor, ancak daha yumurtaların test2 edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.