Teknolojinin son 5-10 yıl içerisinde daha önce bildiğimiz halinden fersah fersah öteye gittiği aşikar. Bu gelişmeler önümüzdeki yıllarda yolculuk alışkanlıklarını değiştirebilir.

Geleceğin Havayolu Uçağı Supersonic Aircraft

Gelecek 10-15 sene içerisinde havacılık sektöründe bir standart oluşturmaya başlaması beklenen bu süpersonik ve tabiat arkadaşı uçakların, uçuş sürelerini şimdiye oranla akılalmaz derecede kısaltması bekleniyor. İşin açıkçası bu araçlar henüz 'konsept' mertebesinde olsalar da hayata geçtiklerinde, yolculuk söz konusu olunca herkesin çok daha fazla vakiti olacak.
 
Uçak için seçilen isim "Magnavem" olmuş. Bu isim latince 'magna avem' başka bir deyişle 'koca kuş' mananına geliyor. İspanya'nın Barcelona şehrinde, bu proje üzerinde yıllardır çalışan Tasarımcı Oscar Vinals'ın açıklamalarına göre, bu süpersonik jet hayata geçirildiğinde tam saatte tam 1852 kilometre yol alabilecek. Bu şu manaya geliyor; günümüzün yolcu taşıyan en hızlı uçaklarıyla Londra ile New York arasındaki mesafe en az 7.5 saat sürüyor. Magnavem projesi bir gün hayata geçerse, bu süre 3 saat gibi akılalmaz bir düzeye düşmüş olacak.
 
 
Gelişen teknolojilerin henüz bu uçağın çalışabilir bir biçimde hayata geçmesi için yetersiz olduğunu belirten Oscar, önümüzdeki 10-15 sene içerisinde projenin hayata geçmesinin mümkün olacağını ilave etmiş. Bununla beraber uçağın bu arada atmosferdeki karbondioksidi temizleyecek değişik bir temizleme sistemine de sahip olacağını belirtmiş. Öyle görünüyor ki yaşadığımız çağ belki de son 100 sene içerisinde en büyük teknolojik sıçramanın gerçilave ediştiği dönem olabilir. Bakalım hayatımızı değiştirmesi olası bu projelerin hayata geçtiğini görebilecek miyiz?