Alman mahkemesi, şehirlerin hava kalitesini artırmak amacıyla dizel araçların yasaklanabileceğini açıkladı.

Dizel Araçlar Yasaklanabilir!

Almanya, 2030 seneninden itibaren motorlu araçlar için yasaklama teşebbüsünde bulunarak çmerhaleci araçlarla alakalı taahhüdünü netleştirdi. Üst mahkeme, hava kalitesini artırmak emeliyle, şehir yönetimlerinin daha önceki dizel araçların kullanımını yasaklayabileceğine hükmetti. Karar, Almanya'daki 12 milyon otomobili potansiyel olarak etkileyecek. Almanya'daki çsafhacı gruplar bu kararı "Almanya'da temiz hava için mükemmel bir gün" diye nitelendirdi.
 
Bununla beraber mahkemenin açıklaması, sürücüler için belirsizliğe kapı araladığı ve araç piyasasını etkileyeceği için bir takım kişiler tarafından hoş karşılanmadı. Hükümet, hemen farklık yapılmayacağını ve bu karardan etkilenenler için bir tazminat tasarısı hazırlayacağını açıkladı. Almanya başbakanı Angela Merkel, "tüm ülke ve araç sahipleri etkilenmeyecek" şeklinde açıklama yaptı.
 
Ülke, hem otomobil teknolojisi hem de sürdürülebilirlik konusundaki sorumluluğunu sürekli olarak sürdürüyor. Bu kararın uzun vadeli tesirleri, mevzuatla alakalı daha teferruatlı bilgi ortaya çıkıncaya kadar netleşmeyebilir, ancak güçlü bir emsal oluşturabilir.