Honda'dan CES'e Özel Robotic Konsept Geldi

CES ve Honda'nın Gözbebeği

Honda, Las Vegas’ta düzenlenen 2018 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıttığı yenilikleriyle dikkatleri üzerine çekti.


Honda, robotik sistemler, mobilite ve enerji yönetimi konularına odaklanan yenilikleriyle teknoloji meraklılarının karşısındaydı. Honda, fuarda tanıttığı 3E Robotic Concept’i insanların ihtiyaçlarını anlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir dizi tecrübi teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

3E konsepti ismini ‘Yetkilendirme’ (Empower), ‘Tecrübe (Experience) ve ‘Empati’ (Empathy) kelimelerinin baş harfinden alıyor. Yetkilendirme konsepti, robot teknolojisi ile insan fizyolojisinin güçlü yanlarını birleştiriyor. Yapay zeka kullanabilen 3E-D18 modeli, arama, kurtarma, yangın, inşaat ve hem de tarım da dâhil olmak üzere çok sayıda üst yapıyla donatılabilen özerk bir off-road araç olarak öne çıkıyor. ‘Tecrübe’ başlığı için ise 3E-C18 ismini verdiği bir aracı geliştiren Honda, teşebbüsçülerin, sanatçıların ve toplum için değer yaratmanın yeni yollarını arayan diğer kişilerin faaliyetlerini destekleyen bir mobil platform olarak hizmet veriyor. 3E-C18 ayrı olarak, insanların hareket etme ve çalışma biçimlerini gözlemleyerek öğrenebiliyor. En eğlenceli konseptlerden biri olarak dikkat çeken ‘Empati’ ise, robotik aletlerin insanlarla karşılıklı empati kuran ve insanları etkinliklerinde destek veren bir konsepti temsil ediyor. Yapay zekâ teknolojisini uyguladığı 3E-A18 bu sayede insanlarla iletişim kurabiliyor ve işbirliği yapabiliyor.


Honda'nın yenilenebilir enerji kaynağının, küçük boyutlu elektrikli mobil aletleri, dijital ürünleri ve hane aletlerini beslemek üzere geliştirdiği “Mobile Power Pack World” ise enerji depolama konusuna değişik bir yorum getiriyor. Enerji talebinin düşük olduğu gece saatlerinde üretilen enerji fazlasını randımanlı, taşınabilir bataryalara toplamayı amaçlayan bu konsept, 1 kWh’nin üzerinde bir kapasiteye sahip. Bu sayede elektrikli bir motosiklet veyahut küçük boyutlu bir elektrikli aracı kolaylıkla hareket ettirebiliyor. Mobile Power Pack’in günlük kullanım avantajlarını göstermek için Honda, 2018 CES’te elektrikli scooter PCX Electric ve küçük bir elektrikli off-road aracı olan Honda Mobile Power Pack 4W-Vehicle konseptini de sergiledi.