Kripto para piyasası küresel çapta ani bir çöküş sürecine girdi. Yatırımcıların dikkatine!

Bitcoin Dahil Kripto Paralar Değer Kaybetti!

Bu sefer çöküşün hemen peşinden bir dalgalanma görmek zor olacak gibi görünüyor. Uzmanlar kripto para ticaretine konusunda yapılan yasaklamarın tesirine dikkat çekiyorlar.


Bu sabah Bitcoin, Ripple, Ethereum gibi önemli birimlerin başını çektiği kripto para piyasalarında ani bir çöküş başladı. Yalnızca Bitcoin son 3 saatte 2 bin dolardan fazla değer kaybetti.  


Yalnızca birkaç hafta önce 20.000 doların üzerinde işlem gören Bitcoin artık 11.500 dolar düzeylerinde. Aslıda bu düşüş hareketi çoğu piyasa verisine göre dün saat 18.30’dan bu yana devam ediyordu. Ancak bugün sabah saatlerinde yaşanan uçtümörüm farklar, yatırımcıların gözünü korkuttu.

Geçen aya göre %40 oranında değer kaybeden Bitcoin’in gün içindeki değer kaybı %10’u buldu. Bu düşüşlerin ardındaysa Bitcoin madenciliği ve piyasa faaliyetlerine yasak getirmek isteyen Güney Kore ve Çin gibi ülkeler var.

Güney Kore Maliye Bakanı Kim Dong-yeon, hükümetin kripto paraları gözden geçirmek için yasaklama getirebileceklerini söyledi. Hükümet, tasarıların sadece bir öneri olduğunu, yasakların uygulanabilirliği için görüşme yapmaya devam edebileceklerini ifade etti.


Son günlerde fazlasıyla gündem yaratan bir konu daha var. Bitcoin’in ani yükselişinin ve altından daha kazançlı bir yatırım aracı haline gelmesinin ardında, bot yazılımlarıyla yapıldığı düşünülen bir manipülasyon teşebbüsü var. Bu teşebbüs ise yalnızca bir veyahut iki kişinin kontrolünde gerçilave edişmiş olabilir. Söz konusu iddiaların ardında ilmi veriler yatıyor. 


Journal of Monetary Economics mecmuasının son sayısında yayınlanan bu araştırma ve Asya ülkelerindeki yasaklama teşebbüsleri sonrasında pek çok yatırımcının piyasadaki rezervlerini geri çekmesi, ani düşüşlere kapı aralayabilir.


Bitcoin bu yazının yayınlandığı saat bakımından 11.971 dolar, Ethereum takriben 100 dolarlık bir değer kaybıyla 1051 dolar, Ripple ise %25’lik kayıpla 1.37 dolar düzeyinde bulunuyor.