Bill Gates, 20 yıl önce gelecekte olması beklenen şeyleri bir kitabında yazmış. Günümüzde bu fikirlerin büyük bir kısmının doğru çıktığını görüyoruz.

Bill Gates’in Gerçekleşen 15 Fikri!

 
Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Bill Gates, 1999 seneninde “Düşünce Hızında Çalışmak” isimli bir kitap yazdı. Bu kitabın içerisinde günümüz bilgi teknoloji çağının en öncü isimlerinden birinin öngördüğü şeyler bulunuyordu. Matrix’in çıktığı sene olmasına karşın, günümüz teknolojisinin çılgınca gözükeceği o dönemlerde 15 cesaretli tahminde bulunan CEO, tahmin ile ilgili ne kadar başarılı olduğunu göstermiş oldu.
 
Kendisi bir kahin mi, yoksa gelecekten gelen bir insan mı bilinmez, ancak Gates’in takriben 20 sene önce yaptığı ve günümüzde gerçilave edişen veya gerçilave edişmek üzere olan 15 fikir sizleri çok şaşırtacak. Karşınızda Gates’in 1999’da, 20 sene sonrası için öngördüğü 15 fikir:
 

Ücret Karşılaştırma Siteleri

Gates’in Tahmini: “Otomatik ücret karşılaştırma hizmetleri geliştirilecek, böylece insanlar tek bir ürünü ansızın fazla siteden kontrol edebilecek. Bu vaziyet, müşterilerin en ucuz ürüne kolaylıkla erişmesini sağlayacak.”
 
Gerçekte Olan: Google, Amazon gibi sitelerde ürün arayarak değişik satıcılar arasında en uygun ücretli olanı seçenek edebilirsiniz. Bunlar dışında NexTag ve PriceGrabber gibi siteler, ürün fiyatlarını karşılaştırmak için heyetti.
 

Mobil Aletler

Gates’in tahmini: “İnsanların sürekli iletişim kurabileceği ve nerede olurlarsa olsunlar elektronik ticaret yapmalarına müsaade veren küçük aletler bulunacak. Bu aletlerle haberleri kontrol edebilecek, finansal piyasa ile ilgili bilgi edinebilecek ve rezerve ettikleri uçuşları görebilecekler.”
 
Gerçekte Olan: Akıllı telefonlar, Gates’in belirttiği her şeyi ve daha fazlasını yapabiliyor.
 

Hatıranda Ödemeler, Online Finansman ve Online Sıhhat

Gates’in Tahmini: “İnsanlar faturalarını ödeyecek, mali işlerine bakacak ve internette doktorlarıyla iletişim kuracak.”
 
Gerçekte Olan: Fatura ödeme ve online finansman desteği, günümüzde etkin bir şekilde kullanılıyor. Sıhhat rehabilitasyonunda One Medical, Forward gibi kuruluşlar, online ve data odaklı sıhhat hizmetleri sunuyor olsalar da tam manasıyla online sağlık hizmeti bulunmuyor.
 

Şahsi Asistan ve Nesnelerin İnterneti

Gates’in Tahmini: “Şahsi asistanlar geliştirilecek. Evde veya büroda, tüm aletlerini akıllı bir şekilde bağlayıp senkronize bir şekilde çalıştırabileceksiniz. Bu şahsi asistanlar, e-postalarınızı kontrol edecek ve ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sunacak. Hanenizdeki bütün elektronik aletlerle iletişim kuracak ve sizin isteğiniz doğrultusunda çalışmasını sağlayacak."
 
Gerçekte Olan: Mobil aletlerde bulunan akıllı asistanlar veya Google Home, Amazon Echo gibi bu iş için geliştirilmiş özel aletler, e-postanızı okuyabilir, yemek pişirirken size yemek tarifi verebilir ve hanedeki klima, buzdolabı gibi diğer nesnelerle iletişim kurabilir.
 

Online Hane İzleme

Gates’in Tahmini: “Eviniz sürekli videolu bir şekilde izlenecek ve siz hanede olmadığınız vakitlerde biri geldiğinde size haber verecek.”
 
Gerçekte Olan: Google, haneden gözetim kamera üreticisi Dropcam’ı 2014’te 555 milyon dolara satın aldı. Dropcam, kapınıza biri geldiğinde bunu size gösteren kameralar üretiyor.
 

Sosyal Medya

Gates’in Tahmini: “Arkadaşlarınız ve aileniz için özel internet siteleri yaygın olacak. Bu sitelerden sohbet edip arkadaşlarınızla tasarılar yapabileceksiniz.“
 
Gerçekte Olan: Günümüzde sosyal medyaların gücünü görüyoruz. Facebook önderliğinde pek çok sosyal medya, insanları internet ortamında bir araya getiriyor.
 

Canlı Spor Siteleri

Gates’in Tahmini: ”Televizyonda bir spor karşılaşması izlerken, internette size kimin kazanacağını soran web siteleri olacak.“
 
Gerçekte Olan: Günümüzde sosyal medyalar bunlara olanak tanıyor. Bu arada bahis siteleri ile bunu yaparken para kazanmaya çalışan insanlar da var.
 

Akıllı Reklamcılık

Gates’in Tahmini: “Aletlerde akıllı reklamlar olacak. Satın alma trendlerini bilecekler ve tercihlerinize göre özel uyarlanmış reklamları gösterecekler.”
 
Gerçekte Olan: Günümüzde internet reklamcılığı sizin tercihlerinize göre şekilleniyor. Google reklamları bunun en büyük örneği. Birkaç siteye girip kulaklıklara bakarsınız, Google reklamlarının kulaklık seçenekleri ile dolduğunu görürsünüz.
 

Çevrimiçi Tartışma Heyetleri

Gates’in Tahmini: “Ülke ve şehirlerin sakinleri, canlı tartışmalar ve açıklar yapabileceği siteler açacak. Burada belirli meseleler tartışılıp karşıt görüşlü insanlar fikirlerini açıklayacak.”
 
Gerçekte Olan: Çoğu haber sitesi ve sosyal medyalarda bulunan özel tartışma sayfaları bu işi fazlasıyla iyi yapıyor. İnternette karşıt görüşe sahip insanlara kendi fikrinizi söylemek çok eğlenceli olabiliyor. Elbette, bunun neticeninde “klavye delikanlıları” diyebileceğimiz küfür edici kitle de çıkıyor, ancak bu Gates’in haksız çıktığını göstermez.
 

Online İşe Alma

Gates’in Tahmini: “Kendisine uygun işi arayan insanların, kategorilenmiş iş duyurularından kendine iş seçmesine veya aynı şekilde iş sahiplerinin kendine uygun çalışanı bulmasına imkan tanıyan siteler bulunacak.”
 
Gerçekte Olan: LinkedIn gibi siteler, kullanıcıların öz geçmişlerini yüklemelerine ve bu arada çıkar ve ihtiyaca dayalı olarak iş bulmalarına olanak tanıyor. Ayrı olarak ülkemizde “kariyer.net” gibi siteler de aynı hizmeti veriyor.
 

Alaka Alanına Dayalı Çevrimiçi Siteler

Gates’in Tahmini: “Bulunduğunuz çmerhaleden ziyade, alaka alanınıza göre topluluklar oluşacak.”
 
Gerçekte Olan: Örneğin biz teknoloji odaklı bir siteyiz. Sizin ilgi alanınız bize uygun olduğu için bizleri izliyorsunuz. İnternet alemi şu anda herkesin ilgi alanına göre milyonlarca siteye hane sahipliği yapıyor.
 

Proje Yönetim Yazılımı

Gates’in Tahmini: “Bir ekibin bir araya getirilmesini sağlayan özel programlar geliştirilecek. Çevrimiçi bir biçimde bu projelere ulaşılacak, projeyi tanımlayarak bunun hangi kişi tarafından geliştirildiği anlık olarak izleyecek.”
 
Gerçekte Olan: Müessesesel manada tonlarca “iş proje yönetimi” için hizmet veren uygulamalar var.
 

İş Topluluk Yazılımı

Gates’in Tahmini: “İnşaat projesi, film prodüksiyonu veya reklam kampanyası gibi alanlarda çalışan şirketler topluluklara erişebilecekler. Yeni kişilere erişmek isteyen bu şirketler, kurulan siteler sayesinde yeni iş anlaşmaları yapabilecek.”
 
Gerçekte Olan: Çok sayıda müessesesel yazılım, insanların alakalı işletmelerle iletişim kurmasını sağlıyor. Upwork, SadeceON gibi siteler, yaptığınız işi belirli bir kitleye eriştirmenizi sağlar.