Bakan Özlü: İzmir'i teknoloji üssü yapmak için fikri katkı bekliyoruz

Bakandan Açıklama ;  Teknoloji Üssü İçin Fikri Katkı Bekliyoruz

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA) - BİLİM, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir ziyaretinin ikinci gününde, 'İzmir Teknoloji Üssü Çalıştayı'na katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Özlü, "İzmir, tarih süresince ticaretin merkezi oldu. İzmir'de yaşayanlardan, İzmir'i teknoloji üssü yapmak için fikri katkı bekliyoruz. Biz görüşlerimizi anlatacağız, sizlerden bilgi alacağız. İzmir'in teknoloji üssü olması içini hazırlayacağımız programı müşterek hazırlamış olacağız" diye konuştu.
Çeşitli toplantı ve açılışlara katılmak için İzmir'e gelen Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Özlü, şehirdeki ikinci gününde 'İzmir Teknoloji Üssü Çalıştayı'na katıldı. Bakan Özlü, çalıştayın açılış konuşmasını yaptı. İzmir'in sahip olduğu endüstri potansiyelini, bütün unsurlarıyla harekete geçirmek gerektiğini belirten Özlü, "Türkiye'nin endüstri üretiminin yüzde 10'unu gerçilave ediştiren İzmir, bilim ve teknolojide de en ön saflarda bulunabilecek olanaklara sahiptir. 'İzmir Teknoloji Üssü' projemiz; İzmir'in potansiyelini, gücünü ve olanaklarını bütünleştiren, dev bir projedir. 'İzmir Teknoloji Üssü', ülkemizin topyekun teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılmasına hizmet edecektir. Bu çalıştayın en önemli emeli, kurulacak teknoloji üssünü tasarılarken, tüm hissedarların görüşlerini ve önerilerini almaktır" dedi.
'TEKNOLOJİ ÜSSÜ' URLA'YA KURULACAK
Bakan Özlü, 'İzmir Teknoloji Üssü'nü tasarladıkları sırada, hangi sektörlerin ve şirketlerin bulunacağı, ne tür hizmetlerin verileceği, kamusal teşvik ve destek sisteminin nasıl olacağı, yer alacak şirketlerin yeterli finansmana erişmeleri için neler yapılacağı gibi suallerin yanıtlarını da bulmaya çalıştıklarını kaydetti. 'İzmir Teknoloji Üssü'ne ait çalışmalara, 1 seneden fazla süre önce başlandığını anlatan Özlü, "Üssün, Urla'da takriben 9.5 milyon metrekare arazi üzerinde yapılmasını tasarılıyoruz. Teknoloji üssünün arazisine ait jeolojik etüt çalışmaları bitirmiştir. Arazi imar çalışmaları devam etmektedir. 'İzmir Teknoloji Üssü', uçtan uca her şeyin bulunduğu bir ekosistem olacaktır. Bu ekosistemde, küresel büyük yatırımcıların, öncü Türk şirketlerimizin, büyük ve orta ölçekli şirketlerimizin, laboratuvarlar, prototip atölyeleri ve sosyal donatıların olması tasarılanmıştır. Toplamda değişik ölçeklerde 800 şirketin faaliyet göstermesi, uzun vadede direk ve endirekt tesirleriyle birlikte 40 binden fazla istihdam oluşturulması tasarılanmaktadır" dedi.
'TÜRK TEKNOLOJİSİ' OLACAK
Tasarlanan modelin, bütün teknoloji geliştirme bölgelerine örnek olacağını kaydeden Bakan Özlü, şunları kaydetti:
"Teknoloji üssüne yönelik belli hususların dikkate alınması yararlı olacak. Bunlardan birincisi, kümelenme sinerjisinden tam yararlanabilmek ve kaynakları en etkin biçimde kullanabilmektir. İkincisi ise bu üssün küresel bir iddiasının olmasıdır. Burada üretilecek teknolojiler, kopya değil, diğer ülkelerin peşinden koştuğu, 'Türk teknolojisi' niteliğinde olmalıdır. Üçüncü husus da bu üssün yalnızca milli değil, bu arada beynelmilel bir cazibe merkezi olmasıdır. Tüm bu çabalarımız, Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Endüstri Ülkesi Türkiye, hedefimize erişmek içindir. Türkiye, bu hedeflere erişebilecek enerjiye, insan kaynağına ve motivasyona sahip bir ülkedir. Bütün problem, inanmak ve çaba göstermektir. Hükümet olarak, bilimi ve teknolojiyi, stratejik alanlar olarak görüyoruz. Endüstri savaşında, elimizi güçlendirecek en önemli aracın, bilim ve teknoloji olduğunu biliyoruz. Cephaneliğimizi, bilim ve teknoloji ile dolduruyoruz. Ülkemizi, küresel dönüşüme ve Endüstri 4.0'a hazırlamak için hamleler yapıyoruz. Kaybedecek bir saniyemiz dahi yoktur. Giderek yarışmak, hem de vaktin önüne geçmek zorundayız. Bir yandan endüstride ulusal ve yerli duruşumuzu güçlendirirken, diğer yandan, endüstri ve teknoloji hamlemizi hayata geçiriyoruz."
Çalıştayın açılış konuşmasının nihayetinde Bakan Özlü, iş adamlarından da özel destek isteyerek, "İzmir, tarih süresince ticaretin merkezi oldu. İzmir'de yaşayanlardan, İzmir'i teknoloji üssü yapmak için fikri katkı bekliyoruz. Biz görüşlerimizi anlatacağız, sizlerden bilgi alacağız. İzmir'in teknoloji üssü olması için hazırlayacağımız programı müşterek hazırlamış olacağız" diye konuştu.